کد مطلب: 7735 تعداد بازدید: ۴۸۷

لوح فشرده سه زبانه دايرة‌ المعارف شهيد صدر توليد شد

سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۲
گروه فضای مجازی: لوح فشرده دايرة المعارف «شهيد صدر» با همكاری پژوهشكده تخصصی شهيد صدر و مركز تحقيقات كامپيوتری علوم اسلامی توليد شد.

به گزارش خبرگزاری بين‌المللی قرآن(ايكنا)، بخش خدمات فرهنگی، مركز تحقيقات كامپيوتری علوم اسلامی نور، همزمان با سالروز شهادت سيدمحمدباقر صدر، لوح فشرده‌ای را با هدف معرفی اين شهيد به نسل جوان و آيندگان توليد كرد.

اين لوح فشرده به زبان‌های فارسی، عربی و انگليسی بيش از 160 جلد كتاب را در قالب 158 عنوان به جامعه علمی جهان اسلام عرضه می‌كند. تراجم، فلسفه، فقه اقتصادی، انديشه اسلامی، فقه استدلالی، فقه فتوايی، تاريخ تحليلی از جمله موضوعات اين لوح فشرده است.

همچنين در قسمت نگارخانه اين لوح فشرده، عرضه بيش از صدها عكس، فيلم و صوت با موضوع شهيد صدر، خاندان صدر و آل ياسين از ديگر محتويات اين لوح فشرده است.

از قابليت‌های عمومی اين لوح فشرده بخش، نمايش متن‏، دسترسى به متن از طريق فهرست درختى و گزينشى‏، مقايسه متون برنامه از يك يا دو كتاب با يكديگر، انتخاب عنوان كتاب، جلد و صفحه از راه‌‏هاى مختلف‏، بزرگ‏‌نمایى و كوچك‌‏نمایى متن و فهرست‏، جستجوى ساده در متن و فهرست‏، جستجوى پيشرفته در فهرست و متن به وسيله عملگرهاى جستجو ، امكان فهرست‏‌سازى با استفاده از علائم عمومى (؟ و *) را می‌توان بيان كرد.

نمايه‌‏زنى بر متن، جهت بازيابى اطلاعات‏، كنار هم چيدن مطالب نمايه‌گذارى شده و نتيجه‏‌گيرى از آن‏ها، نكته‏‌بردارى و انتقال آن در قسمت حاشيه‏‌نويسى جهت بازنگرى دوباره‏، رنگى كردن متن مورد نظر و متمايز ساختن آن از ديگر قسمت‏‌هاى متن جهت مراجعه مجدد و دستيابی سريع‏تر به آن، نشانه‌گذارى بخش‌‏هاى مهم و مراجعه به آن در صورت نياز از جمله قابليت‌های پژوهشی اين لوح است.

ارائه هفت نوع صفحه كليد رايج به منظور تسهيل در استفاده از برنامه، امكان تغيير قلم نمايش متن، تعيين مسير براى ضبط تحقيقات شخصى به وسيله امكان تحقيقات و حذف نمايه‏‌ها، حاشيه‌ها، رنگ متن‌‏ها و علامت‌‏هاى موجود در كتب‏، تغيير رابط كاربرى برخى از نرم‏‌افزارهاى نور به سه زبان فارسى، عربى و انگليسى‏، امكان استفاده از راهنماى برنامه به سه زبان فارسى، عربى و انگليسى از جمله امكانات در اين نرم‌افزار است.

برای دريافت لوح فشرده سه زبان شهيد صدر به فروشگاه اينترنتی مركز نور به نشانی اينترنتی www.noorshop.com مراجعه شود.