کد مطلب: 19574 تعداد بازدید: ۳۴۲

25 آبان روزی است که باران، ترنم عاشقانه ی خود را با غزل رزمندگان در هم آمیخت

یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵

25 آبان روز حماسه و ایثار اصفهان

اصفهان؛ به گـواه تاریخ معنای ولایتمـداری، مقاومت، ایستـادگی، شرف، جهاد، محبت، علم، فرهنگ، هنـر، معماری، سازندگی، اقتصاد و سیاست را همراه دارد و 25 آبان روز تجلی ستاره اصفهان بر تارک تاریخ حماسه یک ملت است.

پیشتـازی اصفهان در دفاع از اسلام و حریم اهل بیت (ع) را باید در 1400 سال گذشته جستجو کرد، در این دفتر درخشان صفحاتی وجود دارد که از درخشش ویژه ای برخوردار است

در این میـان 25 آبان روزی است که درخشندگی ویژه آن در تاریخ بی نظیر است به گونه ای که امام خمینی (رحمه الله علیه) در فرازی از سخنرانی سوم آذر ماه سال 61 است، درباره این روز و حماسه مردم اصفهان فرمودند: 'در کجای دنیا جایی را مثل اصفهان پیدا می کنید که چند روز پیش 370 شهیدش را تشییع کردند. همین ملت شهید داده همچنان بر خدمت خود به اسلام ادامه می دهنـد.'


همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از مردم اصفهان در سالروز حماسه 25 آبان در سخنانشان، حماسه ایثار مردم اصفهان را در 25 آبان سال 1361، مصداق دیگری از سرافرازی در امتحانات الهی دانستند و فرمودند: 'در آن روز عظیم، مردم اصفهان همزمان با تشییع 370 شهید، هزاران نفر دیگر از جوانان رشید خود را راهی جبهه ها کردند و نماد برجسته ای از ایثار و سرافرازی آفریدنـد.'


مقام معظم رهبری امام خامنه ای مدظله العالی حضور مردم مؤمن، انقلابی و با فرهنگ اصفهان را در قضایای مختلف 'قبل از انقلاب، دوران انقلاب، جنگ تحمیلی و عرصه های مختلف رشد و پیشرفت کشور '، تجلی روح ایمان و ایثار و جهاد مردم این استان دانستند و فرمودند: 'تأمل و تفکر در این افتخارات، باعث درک هویت و استعداد درونی مردم اصفهان می شود و راه استمرار پیشرفت و پیشتازی و عزت این مردم را آشکار، می سازد.'


اما نگاهی به آنچه در عملیات محرم و 25 آبان سال 1361 رقم خورده گویای عظمت و بزرگی اصفهان و مردم این شهر است

25 آبان روزی است که باران، ترنم عاشقانه ی خود را با غزل رزمندگان در هم آمیخت. و عاشقان چرخ زنان سرگشته میدان شدند و رودخانۀ «دویرج» دل خیلی ها را با خود برد.

 

روز سه شنبه 25 آبان سال 1361 ،روز حماسه ی مردم اصفهان بود ؛ مدارس ، ادارات ، کارخانه ها و بازارها تعطیل شد. میدان امام وخیابان های اطراف آن مملو از جمعیت بود .

علما و انبوه مردم اصفهان ، نمازی پرشکوه بر پیکر مطهّر شهدا اقامه کردند و سپس پیام امام امّت قرائت گردید.

مردم جان گرفتند ومقاوم تر شدند،  تابوت های شهدا در بازارچه پشت عالی قاپو بود. از بلندگو نام شهدا یکی یکی خوانده شد و آنها همچون ستاره در آسمان اصفهان و بر روی دستان پر مهر و وفادار مردم می درخشیدند و به پیش می رفتند تا به گلزار شهدا برسند.

هنوز بلندگو نام شهید می خواند که اولین تابوت در گلزار شهدا بر زمین نشست. گلستان شهدای اصفهان نیز کربلایی بود. زمین تاب تحمّل نداشت و آرام آرام شهدا را پذیرا می شد و این پذیرایی ساعت ها به طول انجامید ، آری  این سخن از ازل بود که « اِنّاعَرَضْنَا الاَمانَه عَلَی السّمواتِ و الْاَرْضِ وَ الْجِبالِ فَابَیْنَ  اَنْ یَحْمِلنَا وَ اشْفَقْنَ مِنْهَا .....»

و اینجا بود که 25 آبان یک حماسه شد ؛ حماسه ای جاویدان...

 

حــال انتــظار می رود کـــه همـه ی مـــا آن روزهـــا و آن حمـاسـه ها ، ایثـارها و گـذشـت هایی را که بــرای دفاع از وطن ، ارزش های دیــن و نامــوس انجــام شـــد را از یـــادهــا نبـریم و شـــرمنــدۀ شهـــدا، مخصــوصا شهدای 25 آبان نبــاشیـــم.

 

 


 


--------- پيام اصلی -----