کد مطلب: 18408 تعداد بازدید: ۳۲۷

سلام بر رمضان، ماه وصل جانان.

یکشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۵
بسم الله الرحمن الرحيـــــــــــــــــــم
 
سـلام بــــر رمضـــان، مـاه وصــل جـانــان.
مــاه رمضــان، ماه آگاهی بیشتر از حقایق هستی است و این هدف در سایه تلاوت قرآن و تدبر در آن به دست می‌آید. ماه رمضان ماه تقویت اراده و آزادی از زنجیرهای درونی است و این آرمان مقدس در پرتو «روزه» دست یافتی است.

ماه رمضان، فرصتی برای دعا و نیایش و شب زنده‌داری است که عشق ملکوتی و اُنس با محبوب جاودانه را پدید می‌آورد و شهد مناجات و نیایش را در کام انسان می‌ریزد.
در پرتو خورشید درخشان ماه رمضان، سلطه عادت‌ها و غریزه‌ها بر زندگی انسان کاهش می‌یابد، غفلت‌ها زدوده می‌شود.
تلاوت قرآن و رعایت تقوا، زمینه تعالی و بازگشت به فطرت الهی و زندگی عالی انسان را فـراهم می‌سازد.
خودسازی در فرهنگ اهل بیت علیهم‌السلام شامل کنترل تمام رفتارها و گفتارهای انسان در چارچوب دستورات خداست. کنترل اعضاء و جوارح و نفس براساس بایدها و نبایدهای قرآن و سنت، مصداق خودسازی اسلامی و الهی است و روایات مکرری یادآوری کرده است که روزه‌داری، فقط به دستگاه گوارش و خوردن و آشامیدن مربوط نیست، بلکه مهم کنترل انسان بر نفس اماره و مراقبت از روح انسان است.
فرصت رمضان چه دير به دست مي‌آيد و چه زود از ميان مي‌رود، و اين در حالي است كه تشنگان حقيقت زلال به اندازه كافي روح عطشناك خود را سيراب نمي‌كنند.
باید سعی کنیم جايگاه رفيع رمضان و نقش حياتي آن را دريابيم و سرزمين جان را در معرض ريزش باران‌هاي پرفيض و رحمت آن قرار دهيم.

رســول خــدا (صلى الله عليه و آله) فرمــــوده اند:

هــــو شهــــر اوله رحمـــة و اوسطــه مغفــــرة و اخــــره عتــــق مـــن النـــــار؛

 رمضان ماهى است كه ابتدايش رحمـت است و ميـانه‏اش مغفــرت و پايانش آزادى از آتش جهنــم.  (بحار الانوار، ج 93، ص 342)

 حلول ماه مبارک رمضان، ماه نزول رحمت و ضيافت بيکران الهي و ماه شکستن بت هاي نفس و سجده عشق بر درگاه معبود يکتا و نامتناهي را به کلیه مدیران، اساتید و همکاران مدیریت حوزه علمیه خواهران استان اصفهان تبریک عرض می‌نماییم و از درگاه حضرت احديت براي همگان توفيق بهره گيري از برکات اين ماه خجسته و انفاس قدسيه حضرت ولي عصر(عج) را مسئلت مي نمايیم.