کد مطلب: 13115 تعداد بازدید: ۱۵۶۲

عفت الزمان امین

شنبه ۱ آذر ۱۳۹۳

بانو عفت الزمان امین دختر حاج سید احمد امین، معروف به افتخارالتجار و مادرشان «زهرا» دختر حاج میرزا مهدی است. پنج ساله بود که در مکتبخانه «خدیجه بیگم» شروع به کسب علم کرد و در 13 سالگی با پسرعمویش حاج میرزا آقا معروف به معین التجار ازدواج کرد اما چندی پس از ازدواج، شوهرش درگذشت. بعد از آن بود که عفت الزمان مصمم به فراگیری علم شد.

ایشان نزد اساتیدی چون: آیت الله زفره ای (صرف و نحو) و آیت الله آقا سید علی نجف آبادی (فقه و اصول) را فراگرفتند. از ديگر اساتيد وي، ميرزا علي اصغر شريف، حاج شيخ مرتضي مظاهري، آقاي مير سيد علي علامه فاني و... مي باشند.

تحصیلات عفت الزمان امين

وی ابتدا دروس مقدماتی حوزوی را نزد آقا میرزا علی‌اصغر شریف، مدرس مدرسه بیدآباد گذراند و سپس نزد آیت الله صدرالدین هاطلی کوپالی درس‌هایی از حکمت را فراگرفت. پس از آن مدتی در محضر آقا نورالدین اشنی قودجانی مشغول فراگرفتن حکمت و فلسفه شد و بعد از فوت وی از درس مرحوم حاج شیخ مرتضی مظاهری بهره برد. از دیگر کسانی که این بانو از حضور آنان استفاده کرده است حاج شیخ مرتضی اردکانی و آیت الله آقا میر سید علی علامه فانی است.

اجتهاد عفت الزمان امین

خانم عفت الزمان امین در اواخر عمر به نجف اشرف و عتبات مشرف شد که هر بار چندین ماه به طول انجامید. گویا در همین سفرها بود که موفق به دریافت اجتهادروایتی از آیت الله شاهرودی شده است وی دارای تألیفات چندی از جمله کتاب: «چهل حدیث امین» را نام برد. وی یکی از برجسته‌ترین شاگردان زن‌عموی خود، بانو مجتهده حاجیه نصرت امین بوده است.

فعالیت های عفت الزمان امین قبل از انقلاب

با توجه به این که قبل از انقلاب اسلامی رژیم حاکم بر جامعه ایران، سعی در کوبیدن فرهنگ غنی و محو ارزش‌های اسلامی داشت، تلاش‌های این بانو در جهت اشاعه فرهنگ معنوی اسلام و تعالیم قرآن کریم قابل ستایش است. از جمله این روش‌ها به اداره دو مدرسه اسلامی، یکی به نام فاطمیه علیهاالسلام و دیگری به نام دبیرستان امین اشاره کرد.

به رغم موانعی که اداره فرهنگ آن زمان برای این آموزشگاه‌ها ایجاد می‌کرد، این بانو با زحمات طاقت‌فرسای خود همچنان خط مشی خویش را که مبتنی بر اساس موازین شرعی و به خصوص حجاب اسلامی بود، حفظ می‌کرد.

وفات بانو امین

وفات ایشان در تاریخ 15 جمادی الاول سال 1397 هـ.ق و مصادف با اوج‌گیری انقلاب اسلامی در اصفهان بود و مدفن وی نیز در تکیه امین واقع در تخت فولاد است.