کد مطلب: 9799 تعداد بازدید: ۵۹۸

برگزاری دوره تخصصی کارورزی پژوهشگری قرآنی در حوزه علمیه خواهران اصفهان

پنجشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۳۲:۴۷
نخستین دوره تخصصی کارورزی پژوهشگری قرآنی به صورت کارگاهی در حوزه علمیه خواهران استان اصفهان برگزار شد.
حجت‌الاسلام سیدمهدی ابطحی مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان در این دوره کارگاهی اظهار داشت: برگزاری دوره تخصصی کارورزی پژوهشگری قرآنی با همکاری موسسه آموزش عالی فاطمه الزهرا(س)،  با هدف تربیت پژوهشگران قرآنی صورت می‌گیرد.
وی با بیان اینکه در این دوره، حوزه علمیه خواهران استان اصفهان، علاوه بر طلاب اصفهانی میزبان پژوهشگران استان‌های چهارمحال و بختیاری و آذربایجان است، افزود: در این دوره طلاب سطح سه با گرایش تفسیر و علوم قرآنی شرکت دارند.
حجت‌الاسلام ابطحی اهم مباحث مطرح شده در دوره را شامل شیوه¬های نوین مطالعات قرآنی، شیوه تحقیق در آیات الاحکام، شیوه تحقیق در تفسیر موضوعی، آشنایی با نرم افزارها و پایگاه¬های قرآنی، شیوه تحقیق در روایات تفسیری، شیوه نگارش مقالات پژوهشی، شیوه تحقیق در تفسیر ترتیبی، شیوه تحقیق در تفسیر تطبیقی، شیوه تحقیق در علوم قرآنی، منبع‌شناسی تفسیر و علوم قرآن دانست.
همچنین مجتبی حمیدی معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران استان اصفهان اظهار داشت:  این دوره در هفت روز متوالی  با 12 سرفصل آموزشی با حضور 61 نفر از طلاب و با همکاری هفت نفر از اساتید برجسته استان اصفهان برگزار گشت.
وی با اشاره به اینکه در این دوره دانش‌پژوهان به صورت گروه‌های 20 نفره آموزش داده شدند، ادامه داد: در دوره تخصصی کارورزی پژوهشگری قرآنی، اساتید به آموزش سرفصل‌های مهم و تخصصی گرایش تفسیر و علوم قرآنی به صورت پژوهشی پرداختند و روش‌های پژوهش در سرفصل‌های اصلی  را برای دانش‌پژوهان ارائه نمودند.
وی از حجت‌الاسلام مسعود راعی، حجت‌الاسلام الهی‌دوست، حجت‌الاسلام سعیدبخش، دکتر اسکندری، زمانی و برقی‌کار به عنوان اساتید این دوره یاد کرد.
حمیدی گفت: استفاده از فضای مجازی، کتابخانه و نرم‌افزارهای مورد نیاز برای تدوین مقالات پژوهشی، از سایر فعالیت‌های این دوره بود.
وی با اشاره به اینکه آزمون پایانی این دوره، در قالب ارائه یک مقاله پژوهشی  است، افزود:‌ به دانش‌پژوهان حاضر در این دوره مدرک شرکت در دوره اعطا خواهد شد.