کد مطلب: 89474 تعداد بازدید: ۷۶

در مدرسه علمیه کوثر اصفهان تبیین شد:

ویژگی هایی که سبب معیت با اهل بیت(علیهم السلام) می شود

یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۵:۲۱
نشست اخلاقی با موضوع «معیت با اهل بیت(علیهم السلام)» در سالن اجتماعات مدرسه علمیه خواهران کوثر اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام حسین مرتضوی پناه، در نشست اخلاقی با موضوع «معیت با اهل بیت» با استناد به روایات متعدد گفت: در لسان روایات یک جزء حسن خلق رزق حلال است و حسن خلق شامل خوش رویی، خوش گویی و خوش خویی است. "إنّک لعلی خلق عظیم" پس هر چه خلق انسان نیکوتر باشد شباهت بیشتری به ائمه پیدا می کند.

وی در ادامه با استناد به آیه 30 سوره نور بحث نگاه را مورد بررسی قرار داد و ادامه داد:  این سوره در حقیقت سوره عفت، پاکدامنی و پاکسازی از انحرافات جنسی است، و بحثهای مختلف آن از این نظر انسجام روشنی دارد، آیات مورد بحث که احکام نگاه کردن و چشم‏ چرانی و حجاب را بیان می‏ کند و این خود یکی از خصوصیات بارز اهل بیت(علیهم السلام) می باشد.

حجت الاسلام مرتضوی پناه گفت: یکی از خصلت دنیویِ که باعث معیت با ائمه می شود سخاوت است، کسی که سخی است از بخشش رنج نمی برد و امکاناتی که خدا به او داده است به آسانی می بخشد و لذت می برد که آن را در راه خدا خرج کرده است.

وی صدقه، دعا کردن،  سخاوتمندی و حسن الخلق دری از درهای بهشت دانست و ادامه داد: یکی از وظایف ما نسبت به اهل بیت علیهم السلام، این است که دل های مردم را به ائمه نزدیک کنیم و محبت ایشان را در دل مردم  با بیان سخنان، معرفی سیره و رفتارشان افزایش دهیم. و انچه باعث معیت و نزدیک شدن انها به ائمه می شود را با بیان ایات و روایات برای انها متذکر شویم.