کد مطلب: 88647 تعداد بازدید: ۱۴

مدیر حوزه علمیه حضرت نرجس خاتون(س) دولت آباد:

نهایت دینداری رضایت خداوند است

یکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۳:۳۴
مدیر حوزه علمیه حضرت نرجس خاتون(س) دولت آباد گفت: نهایت دینداری رضایت خداوند است و بزرگان دین مقام رضا را به سه دسته رضایت مذموم، رضایت غیرممکن و رضایت ممدوح تقسیم کرده اند.

به گزارش روابط عمومی مدیریت حوزه علمیه خواهران اصفهان، آمنه ناصری در نشست اخلاقی با عنوان « رضایت از خداوند» با تشریح اهمیت این موضوع و با استناد به حدیث معراج گفت : نبی اکرم(ص) در پاسخ به سوالی که از ایشان پرسیده شد که کدام عمل نیکوتر است؟ فرمودند: چیزی بالاتر از این نیست که بنده به خدا توکل کند، راضی و خشنود به قضای الهی باشد که وقتی چنین شد راضی به مقدرات حضرت حق می شود.

وی در توضیح مقام رضا گفت: رضا یعنی راضی بودن به آنچه خداوند برای او مقدر فرموده است و این واژه آن‌قدر مهم و والاست که 73 مرتبه در قرآن تکرار شده است  و در آیه می فرماید: «رَضیَ عنهم و رضو عنه ذلک هو الفوز العظیم» پروردگار از آنها راضی و آنها هم از پروردگار راضی هستند و این فوز عظیمی برای آنهاست .

مدیر حوزه علمیه حضرت نرجس خاتون(س) دولت آباد گفت: نهایت دینداری رضایت خداوند است و اما بزرگان دین مقام رضا را به 3 دسته تقسیم کرده اند، رضایت مذموم (رضایت از گناه خود و مردم)، رضایت غیرممکن (جلب رضایت همه اطرافیان و مردم ) و رضایت ممدوح (راضی بودن به فعل و مقدرات الهی)، رضایت امام حسین(ع) در گودی قتلگاه و رضایت حضرت زینب(س) که فرمودند: ما رایت الا جمیلا از نوع رضایت ممدوح است.

خانم ناصری در پایان با اشاره به روایتی از امام صادق(ع) گفت: یکی از اصحاب امام علیه السلام به ایشان عرضه داشت که یابن رسول الله من مرض را بهتر از سلامتی، فقر را بهتر از غنی، گرسنگی را بهتر از سیری و گرفتاری را بهتر از آسایش و راحتی می پسندم حضرت فرمودند: نه ما اینچنین نیستیم؛ ما آنچه را خداوند مقدر کرده و دوست دارد؛ دوست داریم و بالاترین مقام نزد خداوند مقام مقربین است یعنی رضایت ازخداوند.