کد مطلب: 8578 تعداد بازدید: ۴۳۷

مسئول مرکز تحقیقات زن و خانواده:

دغدغه زنان نسبت به وظایف مادری کمتر شده است

سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۳۹:۴۳
مسئول مرکز تحقیقات زن و خانواده وابسته به مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران گفت: دغدغه زنان به ویژه زنان متدین نسبت به وظایف مادری کمتر شده است.
به گزارش روابط عمومی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه خواهران حجت‌الاسلام محمدرضا زیبایی‌نژاد در دیدار با آیت‌الله جوادی آملی استاد برجسته حوزه علمیه در سخنانی این پرسش را مطرح کرد که چگونه می‌توان زنان را به انجام وظایف مادری و فرزندآوری دعوت و ترغیب کرد.
وی با بیان اینکه مهم‌ترین خلا در مسئولیت مادرانه خلا فرهنگی است، افزود: جامعه به سمت تسلط فردگرایی در حال حرکت است، زندگی در زمان حال و کمرنگ شدن نگرش آینده‌نگرانه از مختصات این فرهنگ است.
مسئول مرکز تحقیقات زن و خانواده با بیان اینکه تحولات فرهنگی، مردان و زنان را با خود درگیر کرده است، ادامه داد: زنان و مردان متدین با این موضوع مواجه هستند که برای تربیت فرزند مقدورات کافی ندارند و رسانه‌ها، آموزش و پرورش و نهادهای رسمی و غیررسمی اقتدار را از خانواده‌ها گرفته‌اند.
وی با بیان اینکه شکاف بین دو نسل انگیزه را برای فرزندآوری کاهش داده است، ادامه داد: زوج‌ها با این پرسش مواجه هستند که آیا در فضایی که مطمئن نیستند فرزندشان صالح شود، آیا فرزند‌آوری عملی مثبت است.
حجت‌الاسلام زیبایی‌نژاد تزلزل بنیان خانواده را یکی از ویژگی‌های عصر کنونی دانست و افزود: هرچه این تزلزل بیشتر می‌شود، تمایل برای فرزندآوری کمتر می‌شود.
وی با بیان اینکه توجه به استانداردهای بدن در حال متحول شدن است، تصریح کرد: زن‌ها تصور می‌کنند با فرزندآوری از چشم شوهر خود می‌افتند.
مسئول مرکز تحقیقات زن و خانواده اظهار داشت: پرسشی که در عرصه فقه مطرح است این است که در این شرایط نگاه دین در مقیاس کلان در فرزندآوری و در نگاه خرد و در خانواده‌ها به این موضوع چیست.
وی همچنین با اشاره به سابقه 15 ساله فعالیت مرکز تحقیقات زن و خانواده اضافه کرد: این مرکز در مباحث تخصصی زن و خانواده به پرسش‌های روز پاسخ می‌دهد.
حجت‌الاسلام زیبایی‌نژاد یادآور شد: هم‌اندیشی سالانه مرکز تحقیقات زن و خانواده 10 اردیبهشت در تهران برگزار خواهد شد.