کد مطلب: 81245 تعداد بازدید: ۵۸

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران:

اسلام به حضور زن در اجتماع اعتقاد دارد / حوزه نقش خود را در گام دوم پیدا کند

دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۷:۴۴
حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور گفت: اسلام به حضور زن در اجتماع اعتقاد دارد اما حضور اجتماعی زن همراه با رعایت حریم‌هایی است که به او آسیب نزند.

به گزارش  روابط عمومي مديريت حوزه علميه خواهران اصفهان، حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور در مراسم آغاز سال تحصیلی حوزه‌های علمیه خواهران بیان کرد: حوزه علمیه‌ای مفید است که مردانش سربدار و زنانش پیام‌رسان اهداف نظام اسلامی و مکتب اهل‌بیت(ع) و آیین اسلام باشند.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با بیان اینکه حوزه علمیه موفقیت خود را در خدمتگزاری به مردم می‌بیند، ابراز کرد: وظیفه‌شناسی در حوزه‌های علمیه مسئله بسیار مهمی است، موفق بودن حوزه تاکنون نیز  به این دلیل بوده که وظیفه را خوب تشخیص داده و به آن عمل کرده است، امروز نیز وظیفه ما و شما توجه به اشاره دست مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) است.

وی با بیان اینکه مقام معظم رهبری خواستار استواری و مقاومت است گفت: انتظار ایشان از حوزه‌های علمیه افزون‌بر استواری و مقاومت، استوار سازی و مقاوم سازی مردم است، حوزه علمیه در این لحظه تاریخی و در این نقطه حساس باید مردم را برای مقاومت در عرصه فرهنگ و اقتصاد آماده کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور با تأکید بر اینکه کلید گام دوم انقلاب زده شده است گفت: انتظار دیگر ایشان نیز توجه حوزه به ساخت و پیشرفت تمدن فاخر اسلامی است.

وی با بیان اینکه نقشه حوزه‌های علمیه هشیار کردن مردم و به خصوص جوانان است عنوان کرد: نقشه حوزه علمیه این است که مردم و جوانان را به مسائلی که سبب شد تا امروز پیروز و سربلند باشیم آگاه کند و مسیر معنویت را در جامعه بگشاید.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با بیان اینکه ساخت نظام اخلاقی که بر پایه های برهان استوار شده باشد وظیفه بزرگ حوزه‌های علمیه است ابراز کرد: این اتفاق می‌تواند کانون تحول در کشور شود و در این صورت از آسیب‌ها و انحرافات در امان خواهیم بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور با بیان اینکه حوزه باید نقش خود را در گام دوم به‌خوبی پیدا کند عنوان کرد: ما در نقطه تاریخی رسیدن به قله پیروزی هستیم و تحولات نشان می‌دهد که از این ملت، تمدنی سرفراز بیرون خواهد آمد، تولد یک تمدن عظیم در حال شکل‌گیری است و دشمن به همین نسبت تمرکز خواهد کرد تا جلوی پیشرفت ملت را بگیرد.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با بیان اینکه مراقب باشید حاشیه‌ها را برای ما بزرگ نکنند و به امور جزئی مشغول نشویم، به موضوع  دختر آبی اشاره کرد و گفت: اسلام به حضور زن در اجتماع اعتقاد دارد اما حضور اجتماعی زن همراه با رعایت حریم‌هایی است که به او آسیب نزند، ما خیلی متأسفیم که دختری از دختران این مرز و بوم به هر شکلی کشته شود اما نباید بگذاریم دشمن از این فرصت سوء استفاده کند.

وی ادامه داد: ما نگرانیم که دختری از دخترانمان به علایقش نرسد و بر سر این مسئله جان ببازد، اما به این نکته هم توجه داریم که به این بهانه عقده‌گشایی صورت نگیرد و خوراک دشمن فراهم نشود.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران در ادامه با اشاره به مسئله مدرسه محوری عنوان کرد: از سال گذشته اولویت حوزه، مدرسه است حوزه‌ای پیشرفت خواهد کرد که آموزش و پژوهش، تربیت و ساختارهای اداری و ارتباطات آن ابتدا در مدرسه شکل بگیرد و کارآمدی در مدرسه بالا رفته و زمینه‌های رشد طلبه در مدرسه رصد شود.

وی با بیان اینکه حوزه نباید گرفتار حرکت‌های نمایشی شود افزود: بزرگ‌ترین رسالت حوزه و رسانه اجتماعی آن است که هر طلبه به یک کنشگر اجتماعی فرهنگی و علمی پژوهشی تبدیل شود، ما درس می‌خوانیم که خود و خانواده را رشد داده و نقش‌های اجتماعی خود در حوزه زنان و یا مشترک با مردان را به‌خوبی پوشش بدهیم.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با بیان اینکه وظیفه همه ما این است که برای اثر گستری حوزه‌های علمیه تلاش کنیم گفت: انتظار می‌رود مسئولین و عموم مردم حوزه‌های علمیه را یاری کنند تا زمینه رشد حوزه‌های علمیه نیز بیش‌ازپیش فراهم گردد.

وی به تشریح روند جدید پذیرش حوزه‌های علمیه خواهران پرداخت و گفت: حرکت جدیدی در حوزه‌های علمیه خواهران شروع شده است که در انتخاب داوطلبان برای ورود به حوزه به‌گزین باشیم.

حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور خطاب به خواهران طلبه اظهار کرد: حوزه علمیه خواهران تراز انقلاب، حوزه پاسخگویی به مسائل زنان در کشور و جهان اسلام و بلکه در سطح جهان است، پس شما باید بتوانید این کار بزرگ را انجام دهید و برای اینکه این اتفاق بیفتد باید به تواناسازی پژوهشی و آموزشی طلاب اهمیت دهیم.

وی با بیان اینکه رویکرد جدید حوزه علمیه خواهران گسترش سطح ۳ و سطح ۴ است گفت: اگر حوزه علمیه خواهران فقط یک دستگاه تبلیغی باشد هیچ‌گاه جایگاه مرجعیت حل مسائل زنان را پیدا نخواهد کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور با تأکید بر اینکه حوزه باید بتواند به خوبی و در زمان اندک تغییر و تحول را در مردم ایجاد کند ابراز کرد: این امر به مطالعات عمیق در حوزه فرهنگ و دین نیاز دارد.

مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با تأکید بر اینکه حوزه باید نیازهای جامعه و گزاره‌های دینی و آموزه‌های دینی را تأمین کند گفت: حوزه‌های علمیه نباید خود را کنار کشیده و این وظیفه را به دیگران بسپارند، به میزانی که حوزه به این مسائل ورود پیدا نکند با خلأ مواجه خواهیم می‌شویم.

وی ادامه داد: راهبرد ما در این دوره تلاش برای این است که در کنار فعالیت‌های عمومی و تربیت طلاب برای تأمین نیازهای عمومی مردم، این نگاه متعالی و احراز مرجعیت دینی حوزه‌های خواهران برای پاسخگویی به نیازهای زنان را پیگیر شویم.