کد مطلب: 78831 تعداد بازدید: ۷۲

مدرسه حضرت نرجس(س) یزدانشهر میزبان یک نشست اخلاقی

دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۵:۳۳
نشست اخلاقی با موضوع شرح دعای ابوحمزه ثمالی، در مدرسه علمیه حضرت نرجس(س) یزدانشهر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي مديريت حوزه علميه خواهران اصفهان، حجت الاسلام مصطفی ناطق، صبح امروز در جمع طلاب مدرسه علمیه حضرت نرجس(س) یزدانشهر گفت: مناجات با خدا آنقدر زیبا و دلچسب است که پیامبر(صلی الله علیه و آله ) در شب معراج فرمودند: خدایا این مناجات ها خیلی لذت بخش است. چه کنم که این ادامه یابد؟

وی افزود: هر نمازگزاری با پروردگارش نجوا می کند. با نماز خواندن این مناجات ها ادامه دار است. معراج پیامبر (ص) نجوا و گفتگوی بدون واسطه و فاصله ها و حجاب ها برداشته شده بود.

حجت الاسلام ناطق ادامه داد: در مورد معراج بعضی مفسرین گفته اند که پیامبر (ص) جبرئیل را دید نه اینکه خداوند را دیده باشد. ولی این طور نیست ضمایر همگی به خداوند بر می گردد. نمازگزار هم دارد همین کار را می کند نمازگزار هم به همان اوج و معراج رسیده است.

وی اظهار داشت: همانطور که به زیارت جامعه کبیره یک دوره امام شناسی است دعای ابو حمزه ثمالی هم یک دوره خدا شناسی و بنده شناسی است، (ادعوک یا سیدی) ببینید هم بنده شناسی است و هم خدا شناسی.

استاد اخلاق تصریح کرد: مومن باید همیشه بین خوف ورجا باشد. (ادعوک یارب راهبا راغبا راجیا خائفا) در این قسمت از دعا خوف و رجاء مراعات شده است. هم ترسان هستم هم مشتاق، هم امیدوار و هم ترسان. (اذا رایت مولای ذنوبی فزعت و اذا رایت کرمک طمعت) هرگاه به گناهان خود می نگرم می ترسم و وقتی چشمم به کرم تو می افتد امیدوار می شوم.

وی ادامه داد: در جنگ احد همین خوف و رجا تجلی پیدا کرد. دستور فرمانده که ازجانب پیامبر(ص) بود را اطاعت نکردند مسلمانان به علت اینکه فکر کردند پیامبر(ص) شهید شده فقط 12 نفر برای جنگ با دشمن در سپاه ماندند بعد از اتمام جنگ مسلمانان پشیمان شدند و برای عذر خواهی پیش پیامبر(ص) آمدند خیلی عجیب است اینجا خداوند عذرمسلمانان را پذیرفت.

حجت الاسلام ناطق افزود: اگر تو تند خو بودی، مردم از اطراف تو پرا کنده می شدند و این همه یار و یاور نداشتی (فاعف عنهم) برای اینکه اینها مورد عنایت واقع شوند من ضامن می شوم. ای پیامبر من از تو می خواهم که آنها را ببخشی و برای آنها طلب مغفرت کن. این خداوند است ببینید چقدر کریم است...