کد مطلب: 63658 تعداد بازدید: ۱۳۵

در مدرسه خواهران النجیبیه کوشک بررسی شد؛

علل انحطاط حکومت ها از دیدگاه قرآن

شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۸:۰۷
سلطانیان از طلاب مدرسه علمیه خواهران النجیبیه کوشک از تحقیق پایانی خود با عنوان: «علل انحطاط حکومت ها از دیدگاه قرآن» با راهنمایی خانم محبوبه ابوطالبی و داوری خانم فاطمه طائبی دفاع کرد.

خانم سلطانیان، از طلاب مدرسه علمیه خواهران النجیبیه کوشک، در دفاع از تحقیق پایانی خود به علل انحطاط حکومت ها اشاره کرد و گفت: این علل در قالب علل معرفتی و اخلاقی، اجتماعی و اقتصادی مطرح شدند.

وی، عوامل معرفتی و اخلاقی انحطاط حکومت ها را عدم نگرش توحیدی و بی تقوایی حاکمان، باطل گرایی، کتمان و جدایی از حق، خودمحوری و استبداد رای حاکمان و مورد لعن الهی واقع شدن بیان کرد.

 سلطانیان از جمله علل اجتماعی انحطاط حکومت ها را عدم شناخت حق حاکم و تبعیت نکردن از او، دودستگی و تشتت، بی توجهی به فریضه امر به معروف و نهی از منکر و عبرت نگرفتن از عوامل انحطاط پیشینیان دانست.

وی با بیان دیدگاه قرآن پیرامون علل انحطاط اقتصادی حکومت ها، گفت: روحیه اشرافی گری حاکمان، بی عدالتی اقتصادی، بی توجهی حاکمان به قشر مستضعف و فقیر جامعه و مبتلا به رذایل اقتصادی مثل رباخواری، احتکار کردن، قماربازی، رشوه خواری و کنارگذاشتن کار و تلاش و نوآوری از دلایل دیگر انحطاط اقتصادی حکومت ها است.

 سلطانیان افزود: هنگامی که سردمداران و حاکمان در کارهای خود خداوند را ناظر ندانند و تقوای الهی پیشه نکنند، نمی توانند به خوبی حق را رعایت کرده و به سمت باطل قدم برمی دارند، حکومت های مستبد و خودمحور که از نظرات دیگران استفاده نمی کنند نیز، جامعه  خود را بر سر پرتگاه سقوط بنا کرده اند، لذا جوامعی که طبق آیات مختلف جزو جوامع و افراد ملعون محسوب می شوند هم، فرجامی جز هلاکت ندارند، از سویی باید از حاکم بر حق جامعه اطاعت و از دستوراتش پیروی نمود، زیرا اگر از اوامر او اطاعت نشود جامعه به سمت تفرقه و دو دستگی گام بر می دارد و به نابودی می رسد.

وی بیان کرد: فریضه حیاتی امر به معروف و نهی از منکر هم موجب حفظ جامعه می شود، ولی اگر این فریضه ترک شود، جامعه به سمت هلاکت و انحطاط گام بر می دارد و خود آیینه عبرتی برای دیگر جوامع می شود.

 سلطانیان در پایان تصریح کرد: برای حفظ یک جامعه، کارگزاران و سردمداران آن جامعه باید علل انحطاط جوامع پیشین را بررسی و از آن عوامل جلوگیری کنند.