کد مطلب: 61677 تعداد بازدید: ۱۳۸

در مدرسه خواهران زهرائيه نجف آباد؛

نشست پژوهشی اعتبار احادیث برگزار شد

یکشنبه ۳ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۷:۳۰
عضو هيأت علمي دانشگاه اصفهان به برخی از راه هاي شناخت حديث صحيح از غير صحيح اشاره كرد و گفت: آنچه از كلام خود معصومین علیهم السلام استفاده مي شود اين است كه حديثي صحيح است كه با قرآن سازگار باشد.

به گزارش پایگاه خبری - اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، نشست پژوهشی با عنوان «اعتبار احادیث» با سخنرانی حجت الاسلام محمد سلطاني، نويسنده و عضو هيأت علمي دانشگاه اصفهان با حضور اساتيد و طلاب مدرسه علميه خواهران زهرائيه نجف آباد برگزار شد.

حجت الاسلام سلطاني با اشاره به شرط صحت هر عبادت و نيت قربة الي الله بيان كرد: كسي كه دانش قرآن و حديث مي آموزد و آن را انتقال مي دهد، باید رعايت تقوا نماید، از بي تقوايي است كه بعضی افراد براي رسيدن به مال و مقام؛ جاعل حديث مي شوند.

وي، معناي واژه ي «حديث» را حكايت و تقرير قول و فعل معصوم بيان كرد و گفت: بعضی افراد دچار افراط و تفريط شده اند؛ عده اي به خاطر گذشت زمان، استفاده از احاديث را درست نمي دانند و آن را كنار گذاشته اند. برخي هر حديثي را قبول نموده ، تلقي به قبول مي كنند.

حجت الاسلام سلطاني گفت: تنها كتاب صحيحِ صحيح قرآن است و بايد از افراط و تفريط نسبت به احاديث پرهيز كرد و با مراجعه به تاريخ احاديث، حديث صحيح را از غيرصحيح تشخيص داد.

وي با اشاره به اين كه نهج البلاغه يك منبع حديثي است، افزود: اگر حديثي منبع نداشته باشد اصلا قابل اعتماد نيست، كتاب هايي كه مربوط به 100 سال يا 300 سال پيش است را نمي توان به عنوان يك منبع حديث دانست و تنها بايستي به احاديثي استناد كرد كه يك رشته در منابع اصلي احاديث داشته باشد.

عضو هيأت علمي دانشگاه اصفهان تفسير قرآن را يك تخصص دانست و گفت: هر كسي حق ندارد در اين رشته وارد شود.

حجت الاسلام سلطاني در پايان به برخی از راه هاي شناخت حديث صحيح از غير صحيح اشاره كرد و گفت: آنچه از كلام خود معصومین(ع) استفاده مي شود اين است كه حديثي صحيح است كه با قرآن سازگار باشد و مخالف با علم قطعي و عقل نباشد، همچنین می بایست شرايط محيطي و موقعيت امام معصوم در زمان صادر شدن كلام به طور كامل بررسي شود.