کد مطلب: 61542 تعداد بازدید: ۱۴۳

در مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه محدثه س اصفهان مطرح شد:

برای تهذیب نفس باید از شهوات و هوای نفس دوری کرد

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۱:۲۳
استاد اخلاق حوزه علمیه گفت: برای تهذیب نفس باید از شهوات و هوای نفس دوری کرد و طبق آیه قرآن مقدمه دوری از شهوات ترس از مقام خداوند است

به گزارش پایگاه خبری-اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، نشست اخلاقی با موضوع «تعامل با خود و تهذیب نفس»، با سخنرانی «حجت الاسلام والمسلمین دکتر براتعلی حق شناس» استاد اخلاق و مبلغ حوزه، و با حضور کارکنان و طلاب در مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه محدثه(س) اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام حق شناس به هفتمین مورد تهذیب نفس در مضمون حدیث امام صادق(ع) اشاره کرد و گفت: برای تهذیب نفس باید از شهوات و هوای نفس دوری کرد و طبق آیه قرآن مقدمه دوری از شهوات ترس از مقام خداوند است و نتیجه آن ورود به بهشت است.

وی افزود: برای تهذیب نفس لازم است روش و طریقه ی توبه را فرا بگیرد و آن را انجام دهد و برای این طریق باید چهار عمل واجب و چهار عمل مستحبی را انجام دهد.

استاد اخلاق حوزه به تبیین این طریق پرداخت و تصریح کرد: پشیمانی از گناه و عزم بر ترک آن توسط  قلب صورت می گیرد و ادا کردن حق الله و حق الناس  نیز دو عمل واجب است که باید انجام دهد که این چهار عمل شرط قبولی توبه است.

حق شناس افزود: دو عمل مستحبی که با زبان انجام می شود یکی خواندن صیغه استغفار و دیگری خواندن نماز مغفرت است و دو عمل دیگر که با بدن صورت می گیرد انجام دادن غسل توبه و گرفتن روزه است و این اعمال مستحبی از شرایط کمال توبه است.