کد مطلب: 61291 تعداد بازدید: ۱۳۰

برگزاری جلسه دفاعیه پایان نامه دانش آموخته مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآن نرجس خاتون س شاهین شهر

سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۹:۴۸
خانم ملوک توازئی، دانش آموخته مرکز تخصصی تفسیر وعلوم قرآن نرجس خاتون (سلام الله علیها ) شاهین شهر از پایان نامه خود با عنوان «بررسی تطبیقی آیه 14 سوره آل عمرآن از دیدگاه مفسران برجسته فریقین» با راهنمایی «حجت الاسلام و المسلمین حمید الهی دوست» و داوری «جناب آقای محسن برقی کار» در سالن ویدئو کنفرانس مدیریت حوزه علمیه خواهران استان اصفهان دفاع کرد.

خانم توازیی در دفاع از پایان نامه خود اظهار داشت: تفسیر تطبیقی یکی از شاخه های تفسیر قرآن مجید است که در ایجاد تحول بینشی و اعطای بصیرت نافذ به مخاطبان خود و جهت دادن آنها به سمت مقایسه هدایت می کند. وقتی به منابع تفسیری شیعه و اهل سنّت رجوع شود با نظرات مختلفی از مفسران، پیرامون برخی آیات روبرو می شویم یکی از آیات برجسته قرآن مجید، آیه 14 از سوره مبارکه آل عمران می باشد دیدگاه مفسران در مورد برخی واژه های آن مانند زُیِّنَ از لحاظ فاعل آن، شهوات و بنین متفاوت است از این رو بررسی تطبیقی آیه اهمیت دارد.

وی افزود:در مورد واژه شهوات دو دیدگاه وجود دارد، یکی شهواتی که در آیه نام برده شده جنجالی و لجام گسیخته است و دیگری شهواتی که در آیه آمده است کاملا طبیعی، مطلوب، مورد علاقه و در جهت تربیت و تکامل انسان است.

توازئی تصریح کرد: فریقین در تفسیر آیه در موارد وجه تسمیه و مرتبه سوره، شأن نزول آیه، اهداف و مقاصد سوره، سیاق و علت نزول آیه، مفهوم و موانع شناخت و بینش و در معانی واژه ها ی آیه اشتراک دارند.