کد مطلب: 59925 تعداد بازدید: ۱۲۹

بازدید طلاب، دانش آموختگان و کارکنان مدرسه علمیه خواهران الزهرا المرضیه س اصفهان از مجموعه تخت فولاد اصفهان

سه شنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۲۰:۰۴
40 نفر از طلاب، دانش آموختگان و کارکنان مدرسه علمیه خواهران الزهرا المرضیه سلام الله علیها اصفهان از مجموعه تخت فولاد اصفهان بازدید نمودند.

به گزارش پایگاه خبری-اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، طلاب، دانش آموختگان و کارکنان مدرسه علمیه خواهران الزهرا المرضیه سلام الله علیها اصفهان با حضور در تکیه ی میرفندرسکی از توضیحات «دکتر علی کرباسی زاده» مسئول خانه حکمت و عضو هیئت علمی دانشکده الهیات دانشگاه اصفهان استفاده نمودند.

دکتر کرباسی زاده با اشاره به شخصیت علمی و فرهنگی سیاسی میرفندرسکی و موقعیت اجتماعی عصر و دوران زندگی ایشان گفت: تکیه ی میر از قدیمی ترین تکیه های تخت فولاد است و محل ریاضت ها و چله نشینی های میرفندرسکی و شاگردان و هم عصرانشان بوده است.

وی افزود: میرفندرسکی علاوه بر فلسفه، در کیمیا، هندسه و حساب، طب و ریاضیات و عرفان صاحب نظر و صاحب اثر بودند.

دکتر کرباسی زاده با اشاره به تالیفات میرفندرسکی گفت: کتاب های ایشان رساله ی صناعیه ، قصیده ی یائیه، رساله ای در حرکت، رساله ای در کیمیا، منتخب جوگ باشست، و دیوان اشعار است و ایشان کتابی دارند به نام صنایع که تمام علوم را به عنوان صنعت می دانند و معتقدند که همه ی انسانها بایستی حداقل یک صنعت را خوب بدانند.

وی افزود: که پدر میر فندرسکی میرزابیگ و پدر بزرگشان میرصدر الدین از علما و بزرگان گرگان بودند و میر به دلیل اینکه متولد فندرسک، از توابع گرگان بودند دوران نوجوانی را در زادگاهشان گذراندند و بعد به قزوین و بعد به اصفهان آمدند و وصیت کردند که پس از مرگ ایشان را در همین تکیه ی کنونی دفن کنند.

 دکتر کرباسی زاده ادامه داد: میرفندرسکی شخصیت آزاده و وارسته ای داشتند ایشان با لباس مبدل بین مردم می رفتند و مشکلات را رصد می کردند حتی بین اقشار پایین از لحاظ فرهنگی، مثل کبوتر بازان و خروس بازان و به گونه ای رفتار می کردند که هیچ کس متوجه نمی شد که ایشان میرفندرسکی هستند در مقابل هیچ وقت به دیدار شاه و درباریان نمی رفتند و بارها شاه عباس به این تکیه می آمدند تا میر را ملاقات کنند. مرحوم سید ابوالقاسم میر چهار سفر به هندوستان داشتند و در این سفرها در جلسات عرفانی مرتاضان شرکت می کردند و نوشته ها و مطالب بودائیها را با دقت مطالعه می کردند ایشان به دلیل اینکه به زبان سانسکریت مسلط بودند کتابی با این زبان در خصوص عرفان هندویی و مقایسه ی آن با عرفان اسلامی تألیف کردند.

وی در پایان گفت: از قدیم تکیه ی میر محل استجابت دعا بوده و بزرگان در این تکیه به عبادت می پرداختند، این تکیه به گفته ی بسیاری از علما بعد از میر، از مشاهد مهدوی بوده است و از مهمترین بخش های تخت فولاد اصفهان محسوب می شود.