کد مطلب: 58440 تعداد بازدید: ۱۸۳

خانه نشینی اجباری زنان آسیب زاست - ضرورت حفظ رسالت همسرانه و مادرانه زنان

دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۰:۲۱
مسئول مطالعات و تحقیقات زنان در حوزه علمیه گفت: خانه نشینی انتخابی با خانه نشینی اجباری فرق دارد، وقتی یک زن موقعیت اشتغال در اجتماع داشت و خانه نشینی را انتخاب کرد آسیب ندارد نه اینکه از روی اجبار انتخاب کند.

کرسی آزاد اندیشی با عنوان تاثیر اشتغال زنان بر روابط خانواده، سازنده یا آسیب زا، توسط مدارس علمیه خواهران فاطمیه و الزهرا(س) خمینی شهر با حضور حجت الاسلام محمدرضا زیبایی نژاد، مسئول مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم برگزار شد

حجت الاسلام  زیبایی نژاد، مسئول مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم اظهار داشت: بحث اشتغال زنان یک بحث حقوقی و فقهی نیست، بلکه یک رویکرد اجتماعی است و این رویکرد یک ارزش دینی محسوب می شود یا نه، پدیده تمایل زنان به اشتغال به دو دلیل درآمدزایی و استقلال مالی از شوهر وجود دارد. اولا آیا این استقلال ها خوب است یا نه؟ ثانیاً ما به منابع اسلامی که رجوع می کنیم چیزی جهت تایید اشتغال به دست می آوریم و تاثیراتی که بر مناسبات خانوادگی می گذارد را می توان تایید کرد و برآیند تأثیر نیز چگونه است

 وی با اشاره به اینکه چند نوع الگوی ساختار خانواده داریم که الگو گذشته یک الگوی اقتدارگرا با محوریت مرد و تصمیمات توسط مرد گرفته می شد، آیا این مرد توجه به نیاز زن ِخانواده داشته و در فرآیند تصمیمات شرکت می کرده یا نه؟ که به این الگوی ساختار خانواده عمودی می گویند و در جامعه مدرن این الگو به چالش کشیده شده است.

مسئول مرکز مطالعات و تحقیقات زنان حوزه علمیه قم ابراز داشت: الگوی دیگری پیشنهاد شده است که الگوی پله ای است که مرد و زن با هم تصمیم می گیرند که الگوی مشارکتی می گویند و فرزندان هم تابع اشتراک پدر و مادر هستند، الگوی سوم در فضای پست مدرن است که هیچ چیز واقعی وجود ندارد هر چه در ذهن خود ساخته ارزش به ان می دهد و محصول ذهن ما ارزش پیدا می کند و هر چه انسان می پسندد به آن ارزش می دهد و هیچ اقتداری والدین برای فرزندان ندارد و در یک خط افقی والدین و فرزندان قرار دارند. در این الگو اوج فردگرایی است.

 وی ادامه داد: برای جامعه امروز ما دین چه الگویی را انتخاب می کند و در آیات قید زمان وجود ندارد پس طبق آیه 34 سوره مبارکه نساء « الرِّجَالُ قَوَّامُونَ عَلَى النِّسَاءِ» الگوی عمودی مورد تایید می باشد و سرپرستی و مدیریت خانواده تقسیم نمی شود ولی بقیه اعضای خانواده در آن مشارکت دارد پس بیشتر اشتغال زنان به خاطر حرص مالی است، ما در جامعه ای قرار داریم که روز به روز خانه در حال تنگ تر شدن است چه از نظر کاربردی و چه از نظر فضای خانه و تعداد فرزندان در حال کم شدن و تکنولوژی ساعت فراغت به ما می‌دهد و یک زن در گذشته با کارهای منزل وقتش پر می شد ولی در حال حاضر با تکنولوژی چند ساعت اضافه می آورد، در حالی که اولویت اول در اسلام به روابط همسری و دوم به روابط مادرانه و سوم روابط اجتماعی و چهارم روابط اقتصادی ولی حالا بر عکس شده یعنی اولویت آخر روابط همسری است و در جوامعی که که ارزش های غیر خانوادگی، اقتصادی و اجتماعی مهم تر از ارزش های خانوادگی می شود باید منتظر افزایش طلاق و هم جنس گرایی، ازدواج سفید و ... شد، زنان خانه دار مصرف گراتر هستند و بیشتر وقت خود را در کوچه و بازار می گذرانند و یا مصرف زده رسانه می شوند و اگر در خانه تنها باشد دچار افسردگی می شود.

 این استاد حوزه تاکید کرد: گروهی از زنان واقعاً خدمت به جامعه می کنند و نمی توان زن امروز را متقاعد کرد که در خانه بنشیند بلکه باید شغل هایی مناسب با روحیات زنان و به صورت پاره وقت ایجاد شود و حاکمیت بر کار زنان ارزش گذاری نکند و در حالی از مزایای اشتغال زنان بهره مند ‌شویم و مبتلا به پیامدهای آن نمی شدیم، اشتغال زنان خوب بود اما این اتفاق نمی افتد.

 دکتر صدیقه طاهری، استاد حوزه و دانشگاه به عنوان استاد منتقد کرسی گفت: به زن دو نگاه وجود دارد یکی نگاه غرب گرایانه و دیگری نگاه شرق گرایانه، به زن در غرب به صورت یک جسم و یک شیء نگاه می شود و در شرق زن را سعی می کنند از آن هم که هست بالاتر بداند و در حد یک مرد و حتی زن بر مرد هم برتری دارد اما به نظر اسلام زن و مرد بر هم برتری ندارند بلکه هر کدام در جایگاه خود قرار دارند و این نگاه مهم هست


وی افزود: چرا در ابتدای بحث خانه داری زنان مورد بحث و بررسی قرار نگرفت همچنان که مقام معظم رهبری فرمودند در اسلام نه تنها با کار کردن زن مخالف نیست بلکه تا انجایی که با شغل اساسی او که مهمترین شغل اوست مزاحمت نداشته باشد می توان برای زن شغل در نظر گرفت. و مهمترین شغل یک زن همسر داری و فرزنداری او است و همچنین اشتغال زنان یک ارزش است نه یک پُز اجتماعی، در حالی که اگر به عنوان استعداد زن بیان شود و حتی بر اساس آیات قران کریم یک زن استعداد رهبری یک جامعه را مانند ملکه سبا دارد و آیت الله جوادی آملی می فرماید: یک زن در رهبری هم موفق بوده است و حتی می تواند قضاوت یا کارهای دیگر را نیز بر عهده بگیرد.

طاهری بیان کرد: اتفاقی که بعد از رنسانس افتاد اتصال بین زمین و آسمان قطع شد و خدا از تحلیل ها کنار گذاشته شد و ارزشها زمینی شد و ارزش هر کس با ثروت و جایگاه اجتماعی او سنجیده شد وقتی این ارزشها جابه جا شد و  زن کم کم به فهم جدیدی رسیدند که در طول تاریخ مناصب اجتماعی، سرپرستی خانواده و ثروت در دست آقایون بوده و حتی محصولی که زن با کار و تلاش خود تولید می کرده درآمد حاصل از ان به حساب آقایون وارد می شده و این باعث شد که زن احساس فرودستی و حقارت تاریخی به او دست بدهد و باعث حرکتی شد که زنان مطالبه پول و ثروت و مناصب اجتماعی کنند. و در غرب زن با ازدواج محجور می شد و در سال 1850 در غرب نظام سرمایه داری برای اینکه بازار جهان شمول شود باید اقشار ضعیف جامعه هم مد نظر گرفته شود که در همان سال، سال آغاز موج اول فیمینیسم هم بود و زنان مطالبه برابری اقتصادی و مدیریتی داشتند چون برابری را ارزش می دانستند نه تناسب را و پیش فرض های ما دینی نیست . یک نظام ارزش گذاری دینی داریم برای همسرداری و فرزندداری و از مجموع این آموزه های دینی ارزشمندی خانه داری را به دست می آوریم پس خانه داری نه سرمایه داخل آن است و نه بحثی.

وی گفت: خانه نشینی انتخابی با خانه نشینی اجباری فرق دارد وقتی یک زن موقعیت اشتغال در اجتماع داشت و خانه نشینی را انتخاب کرد آسیب ندارد نه اینکه از روی اجبار انتخاب کند.

این استاد حوزوی در پایان تصریح کرد: برای مشارکت اجتماعی واجب نیست زن از خانه بیرون بیاید، بلکه مهمترین مشارکت اجتماعی زن آن است که، مرد را از نظر روانی نرمال به جامعه بفرستد، حریم حیا و عفاف را در جامعه محافظت کند، بچه های تربیت کند که از نظر روان تعادل داشته باشند، فرزند بیاورد و نیروی تحول ساز و پر تلاش روانه جامعه کند.