کد مطلب: 58392 تعداد بازدید: ۱۶۷

امام جمعه خوانسار:

صرف داشتن مدارج علمی در حوزه منجر به طلبه بودن نمی شود

یکشنبه ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۱:۳۴
حجت الاسلام و المسلمین خواجه کریمی در نشست اخلاقی در جمع طلاب مدرسه علمیه خواهران کریمه اهل بیت سلام الله علیها خوانسار گفت: صرف داشتن مدارج علمی در حوزه منجر به طلبه بودن نمی شود زیرا ذات طلبه وابسته به دو امر است یکی علم و دیگری متخلق شدن به اخلاق خدا، پیامبر و ائمه اطهار علیهم السلام.

به گزارش پایگاه خبری-اطلاع‌رسانی حوزه‌های علمیه خواهران،نشست اخلاقی با موضوع «آداب طلبگی» با حضور اساتید، کادر و طلاب با سخنرانی «حجه الاسلام والمسلمین رسول خواجه کریمی» امام جمعه شهر خوانسار در مدرسه علمیه خواهران کریمه اهل بیت سلام الله علیها این شهر برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمین خواجه کریمی  در این نشست گفت: یکی از ویژگی هایی که باید در طالب علوم دینی وجود داشته باشد متخلق شدن به آداب طلبگی است یعنی طلبه ای که شاگرد مکتب اهل بیت علیهم السلام است اراده قوی داشته باشد بر کسب اخلاق و فضایل اهل بیت.

وی اظهار داشت: اراده دو نوع است اراده ادعایی و اراده جدی، اراده ادعایی یعنی عزمی برای انجام فعل وجود ندارد و فقط شخص ادعا دارد ولی اراده جدی یعنی شخص عزم انجام فعل را دارد و این اراده خود بر دو قسم است یا عمل و فعل به دنبال دارد یا عمل و فعل به دنبال ندارد که در فرض اول اراده جدی استعمالی نامیده می شود.

امام جمعه خوانسار تصریح نمود: صرف داشتن مدارج علمی در حوزه منجر به طلبه بودن نمی شود زیرا ذات طلبه وابسته به دو امر است یکی علم و دیگری متخلق شدن به اخلاق خدا، پیامبر و ائمه اطهار علیهم السلام. اگر علم باشد ولی اخلاق نباشد یا به عکس اخلاق باشد ولی علم نباشد طلبگی محقق نمی شود.

امام جمعه شهر خوانسار ابراز داشت: اخلاق فصل مقوم طلبگی است و کسی که در مکتب امام باقر و امام صادق علیهماالسلام درس می خواند باید اخلاق را رعایت کند و تمام دغدغه اش این باشد که خود را از نظر اخلاقی به آن ها نزدیک کند.

وی تصریح کرد: ما طلاب که در مکتب امام صادق علیه السلام تربیت شده ایم باید در رفتار و اخلاق شبیه به آن ها باشیم دروغ نگوییم، غیبت نکنیم، زود قضاوت نکنیم، سوءظن نداشته باشیم و به طور کلی آداب ائمه اطهار را در خود ایجاد کنیم.