کد مطلب: 58237 تعداد بازدید: ۱۷۱

امام جمعه شهر داران:

نور و قدرت الهی را در وجود خودمان تقویت کنیم

سه شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۱۷:۵۳
حجت الاسلام سیاوشی گفت: باید تلاش کنیم نور و قدرت الهی را در وجود خودمان تقویت کنیم و این امر مهم جز با یاد خدا و یاد قبر و قیامت حاصل نمی گردد.

نشست اخلاقی با سخنرانی امام جمعه شهر داران ویژه کارکنان و اساتید مدرسه علمیه خواهران الزهرا(س) فریدن برگزار شد.

«حجه الاسلام والمسلمین اسمعیل سیاوشی» امام جمعه شهر داران و رئیس هیات امنا مدرسه علمیه الزهراء(س) این شهر گفت: اگر طلبه ها و مربیان دینی اعمال خود را  با نور تقوا تقویت نکنند آنوقت تلاششان بی ثمر خواهد بود و همانند درخت اگر  برگ نداشته باشد، اجزای درخت (ریشه ، ساقه، برگ) نمی توانند از نور استفاده کنند و درخت خشک و بی ثمر می گردد. وجود انسان هم اینگونه است، چیزی که انسان را نابود می کند نبود اخلاق است.

وی گفت: شیطان به خاطر اعمالش سقوط نکرد بلکه به خاطر اخلاقش سقوط کرد چیزی که انسان را برزمین می زند اخلاق بد است. حتی قاتلین ائمه  اطهار (ع)نماز می خواندند اما مشکل : اخلاق، حب دنیا، حسادت قلبی.. بود. باید نور تقوا در دل ایجاد شود تا بتوانیم راه صحیح را طی کنیم.

حجت الاسلام سیاوشی گفت: اگر انسان اخلاق داشته باشد اعتقادش هم  پابرجاست. چیزی که اخلاق را حفظ می کند نور تقواست، حضرت علی(ع) در خطبه حمام می فرماید: متقین کسانی هستند که اهل فضیلتند. به جای حسادت غبطه و به جای تکبر، تواضع دارند.

حجت الاسلام سیاوشی تصریح نمود: در وجود انسان چهار قوه شهوانیه، غضبیه، عقلیه، وهمیه وجود دارد. هر عملی که انسان انجام می دهد از یکی از این قوا یا از مجموع آن نشأت می گیرد و این قوا برکت دنیا برای انسان هستند.

امام جمعه شهر داران گفت: چیزی که مهم است این است که اگر انسان تقوای الهی داشته باشد و عظمت خدا را در دل داشته باشد نور تقوا در دلش ایجاد می شود و میدان را به عقل می دهد و سه قوه دیگر تحت کنترل  عقل قرار می گیرند.

وی در پایان خاطر نشان نمود: با نور تقوا تمام سه قوا کنترل می شود. اگر انسان کاری را با کنترل عقل انجام دهد فضیلت می شود در غیر اینصورت تبدیل  به  رذیله می گردد. پس باید نور تقوا را با یاد مرگ در وجودمان زنده نگه داریم .