کد مطلب: 58098 تعداد بازدید: ۱۴۱

استاد حوزه و دانشگاه:

سه گناه تکبر، تهمت و چشم چرانی سبب تسلط شیطان بر انسان

پنجشنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۲:۳۸
حجت الاسلام مرتضوی گفت: سه گناه باعث می شود که شیطان بر انسان تسلط پیدا کند یکی تکبر، دیگری تهمت و سومی چشم چرانی است که برای رهایی از تکبر باید سجده های طولانی انجام داد.

نشست اخلاقی ویژه ی اساتید با  موضوع « بررسی فرازی از دعای مکارم الاخلاق » و با سخنرانی «حجت الاسلام حسین  مرتضوی پناه » استاد اخلاق حوزه و سخنران مجامع عمومی و با حضور مدیران، کادر و اساتید مدارس علمیه خواهران،جامعة النور ، ریحانه، فاطمیه درچه و حضرت حکیمه سپاهان شهر به میزبانی  مدرسه علمیه ی خواهران حضرت فاطمه محدثه س اصفهان برگزار شد.

      حجت الاسلام مرتضوی  با استناد به اين قسمت از دعاي«مكارم الاخلاق» "وَ عَمِّرْنِي مَا كَانَ عُمُرِي بِذْلَةً فِي طَاعَتِكَ، فَإِذَا كَانَ عُمُرِي مَرْتَعاً لِلشَّيْطَانِفَاقْبِضْنِي إِلَيْكَ" گفت:  امام سجاد ع از پيشگاه الهي درخواست مي كند: بارالها! تا زماني كه عمرم در اطاعت تو مصروف مي گردد،  مرا از نعمت طول عمر برخوردار فرما و هرگاه عمرم چراگاه شيطان شود  به آن پايان ده و روحم را قطع كن پيش از آنكه دشمني شخص تو متوجه من شود يا خشمت بر من استوار گردد.

وی افزود: امام سجاد ع  عمري را از خدا طلب مي كند كه لباس طاعت خداوند متعال باشد، يعني تمام وجودش از لباس ‍طاعت پوشيده شود و تمام قوايش در مسير فرمانبرداري از ذات اقدس الهي مصروف گردد.

   استاد اخلاق حوزه گفت:  به كار بردن كلمه «مرتع » در مورد عمر، تشبيهي بسيار لطيف است و حاوي پاره اي از نكات دقيق و جالب توجه است . اگر گوسفندان را به چراگاه ببرند در آنجا ميدان وسيعي دارند، به هر طرف كه بخواهند مي روند، هر گياهي را كه سر راهشان باشد مي خورند، گاهي از برگ نهال هاي كوچك درختان استفاده مي كنند و گاه با دندان مي گيرند و بشدت آن را تكان مي دهند، به طوري كه گياه ، ريشه كن مي شود. و ساقه و ريشه را با هم مي جوند و مي خورند. خلاصه ، خاصيت مرتع وسعت ميدان فعاليت حيوان در چريدن است .

     وی تصریح کرد:  شيطان نيز در مرتع عمر آدمي ميدان فعاليت بسيار وسيع دارد، گاهي از اعضاي ظاهري بدن استفاده مي كنند مانند چشم و گوش و زبان و دست و پا و هر كدام را به مسير گناه سوق مي دهد و آدمي را به اعمال غيرمشروع وا مي دارد. گاهي در چراگاه باطني عمر انسان وارد مي شود، فكر و انديشه و تخيل و توهم را زمينه فعاليت هاي خود قرار مي دهد و انسان را به راه گناه مي برد، و خلاصه ، مرتع عمر آدمي براي چريدن شيطان ميدان بسيار وسيعي دارد، هم از نظر جنبه ظاهري و قواي مادي بدن و هم از نظر معنوي و نيروهاي روحاني انسان .

    استاد اخلاق حوزه گفت: سه گناه باعث می شود که شیطان بر انسان تسلط پیدا کند یکی تکبر، دیگری تهمت و سومی چشم چرانی است که برای رهایی از تکبر باید سجده های طولانی انجام داد. و به دستور پیامبر ص  از خداوند بخواهیم که حتی یک لحظه ما را به خود واگذار نکند چون ایشان فرمودند:  انسان تا زمانی که پایش در بهشت قرار نگرفته از شر شیطان در امان نیست.

     حجت الاسلام مرتضوی پناه در ادامه، به 6 ویژگی تربیت سالم از منظر قرآن اشاره کرد و اظهار نمود: حضرت زهرا س امام حسین ع را بر اساس این ویژگی ها تربیت نمود.

وی این ویژگی ها را این گونه برشمرد: آموزش شکرگزاری به کودکان، احترام به والدین، مفید بودن برای جامعه، بنده خوب خدا بودن، عدم اصرار بر گناه و اشتباه، مسلم بودن.