کد مطلب: 56985 تعداد بازدید: ۷۲

برگزاری نشست تبلیغی در مدرسه علمیه حضرت حکیمه سلام الله علیها سپاهانشهر

پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۴:۴۹
نشست تبلیغی با سخنرانی «محسن رضوانی» مؤلف و مدرس دانشگاه و حوزه با حضور اساتید، طلاب و کادر در مدرسه علمیه حضرت حکیمه سلام الله علیها سپاهانشهر برگزار گردید.

آقای رضوانی گفت: دین یکسری قوانین و ضوابط است که خداوند جهت سعادت دنیا و آخرت انسان ها فرستاده است که شامل برنامه های اعم از شریعت طریقت و معیشت است که مردم کره زمین یا طالب یکی از اینها هستند یا طالب هر سه هستند.

وی گفت: عبادت های ظاهری در بحث عرفان است ولی محور نیست، در واقع محور در عرفان، دل است. استشهاد کشفی، شهودی، عرفانی است و مسیر در عالم هستی قرآن، عرفان، برهان است.

رضوانی بیان کرد: سه راه کمال انسان وحی، دل، عقل است. دل به معنای تزکیه است بعضی مواقع انسان با تزکیه نفس علومی را می گیرد که با عقل نمی تواند بگیرد. دین یک مجموعه کامل برای زندگی است و زندگی هر چه می‌خواهد باید دین به آن اهمیت دهد. انسان طلبه باید ابعاد مختلف برنامه را در زندگی ببینند. دین برنامه ای است که خدا فرستاده است و هرچه فرستاده است دقیق،  بدون نقص و همه چیز را در بر میگیرد  که شامل زمان شمار مکان شما و نیاز شمول می باشد.

وی در ادامه افزود: اخلاق ستون اصلی دین است. از نظر قرآن کریم کسی که عمرش را تلف می‌کند سوء قرآن ندارد انسانی که همت تولید، تلاش را ندارد سوء اخلاق دارد. انسانی که هر یک از خصایص خوب به لحاظ دین و عقل در وجود ایجاد نشده در واقع این انسان به نوعی از اخلاق فاصله گرفته است. اخلاق؛ کنترل قوه قضاییه و کنترل قوه شهوی است.

رضوانی تصریح کرد: برای ازدواج سه بلوغ جسمی (جنسی)، بلوغ فکری (روانی)، بلوغ اقتصادی لازم است. کسی که تقوا داشته باشد و خود را کنترل کنند پرهیزکار است. اگر دین را کمتر یا بیشتر از آن است بیان کنید با فطرت ما سازگار نیست پس فطرت قالبی است که باید در آن جا گیرد آنچه که خدا به عنوان شریعت بر پیامبران نازل کرده است منطبق بر فطرت است اگر یک مبلغ واقعاً دین را بگویند در تبلیغ خود باید شریعت و طریقت و هم معیشت را درست کند. دین اسلام برنامه های آن توأم هم برای معاش و هم برای معاد است و نتیجه آن هم باید آسایش و آرامش باشد.