کد مطلب: 56323 تعداد بازدید: ۱۴۳

در مدرسه علمیه خواهران حضرت حکیمه سلام الله علیها سپاهانشهر بررسی شد:

بررسی نظام دموکراتیک با نظام سیاسی اسلام و ولایت فقیه

شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۴:۳۲
نشست سیاسی با عنوان "بررسی نظام دموکراتیک با نظام سیاسی اسلام و ولایت فقیه " با سخنرانی« سودابه سادات حسینی » مبلغ و استاد حوزه با حضور طلاب در مدرسه علمیه خواهران حضرت حکیمه سلام الله علیها سپاهانشهر برگزار گردید.

سودابه سادات حسینی گفت: انقلاب اسلامی ایران از معدود انقلاب های است که با برکت وجود رهبری خاص و شایسته امام خمینی (ره) که تا 40 سال است باقی مانده و روز به روز مقتدتر می شود در حالی که دیگر انقلاب ها حداقل 5 سال باقی می مانند.

حسینی حکومت ها در جهان به سه شکل حکومت های استبدادی مانند سلطنت عمان- امارت متحده و عربستان صعودی. که در این حکومت ها مردم هیچ نقشی در نظام حکومتی ندارند که به دو شکل وارثت و قهر، غلبه به نسل های بعدی انتقال پیدا می کند و حکومت مردم سالار و دموکرات، که با انتخاب مردم شکل می­گیرد که نشأت گرفته از تفکر اومانیسم می باشد  و حکومت سکولاریسم که می گوید دین از سیاست جدا شود و دین به کنج خانه ها و مساجد برود تقسیم کرد.

وی تصریح کرد: در نظام های دموکراتیک ارزش های اخلاقی از بین می رود مثلا از خانواده اجتماع بیش از یک نفر را می گوید و فرق نمی کند چه باشد و ارزش های اخلاقی به شدت سقوط می کند در این نظام ها ارزش های اسلامی و والی اهمیت ندارد و می گوید نظام اکثریتی است یعنی چون اکثر مردم به این رای دادند. منشأ مشروعیت نظام دموکراسی رأی مردم است.

حسینی در ادامه افزود: شکل سوم حکومت در جهان، حکومت نظام سیاسی اسلام است. در مورد ائمه معصومین، ما شیعیان معتقدیم بر نصب الهی ولایت انتخاب شود ولی اهل تسنن نصب الهی را قبول ندارند و می گویند مردم با بیعت خودشان شخصی را انتخاب کردند، ولی این نظریه بیعت دارای اشکال است، زیرا درست است که این بیعت بین مردم و با حاکم الهی است ولی قبل از آن نصب الهی بود که مردم با نصب الهی بیعت می کردند.

وی افزود: الان که امام عصر در غیبت هستند و ما معصوم نداریم که 100 درصد شرایط معصوم را داشته باشد، طبق اصل تنزل تدریجی باید ولی فقیه را انتخاب کنید که از نظر صفات و شرایط نزدیکتر فرد به امام معصوم باشد. پس حاکمی می خواهیم صلاحت علمی، اخلاقی و اجرایی داشته باشد.

حسینی در پایان گفت: کسی که مقام ولایت فقیه را می خواهد بر عهده بگیرد باید دو ویژگی عدالت و تقوا را کامل داشته باشد که این عامل درونی است.