کد مطلب: 55237 تعداد بازدید: ۱۸۳

در مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه محدثه س اصفهان بیان شد:

حضرت محمد ۱۳سال از دوران نبوت خود را صرف تبلیغ نماز کردند

پنجشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۱:۴۹
طرح یاوران نماز با حضور حجت الاسلام رنجبر و با موضوع بررسی نماز در قرآن، روایات، سیره انبیا در مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه محدثه (س) اصفهان برگزار شد.

اولین جلسه از سلسله مباحث طرح یاوران نماز  با  موضوع « بررسی نماز در قرآن، روایات و سیره انبیا» و با سخنرانی  حجت الاسلام  ابراهیم رنجبر،  مدرس نماز  و رئیس ستاد اقامه  نماز استان اصفهان،  جهت ارتقاء سطح علمی مبلغان و دانش آموختگان  در مدرسه علمیه  خواهران حضرت فاطمه محدثه (س) اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام رنجبر به شاخصه های اهمیت موضوع پرداخت و بیان داشت: هر موضوعی که از اهداف باشد و دشمن نسبت به آن حساسیت داشته باشد و دارای ارکان و فراوانی باشد از موضوعات مهم است که باید مورد بررسی قرار بگیرد و موضوع نماز همه ی این شاخصه ها را دارد پس لازم است در قرآن و روایات و سیره انبیاء  به آن پرداخته شود.

 

 مدرس نماز اظهار داشت: در صد آیه ازآیات قرآن کریم  کلمه صلوة و مشتقات آن به کار رفته و همچنین محتوی هزار آیه از قرآن کریم  واژه های مرتبط با موضوع نماز از جمله وضو، اذان، مسجد، ذکر، شکر و ... است.

وی افزود: در آیات قرآن به اقامه  نماز اشاره است، از جمله آیه 41 سوره حج که علامه طباطبایی در تفسیر آن گفته منظور این است  که علاوه بر این که خودمان از نمازگزاران باشیم، باید زمینه سازی خواندن نماز را برای دیگران نیز فراهم کنیم.

 رئیس ستاد اقامه  نماز گفت: هر یک از واجبات دارای زمان و شرایط خاص خود است و نماز  نیز باید در پنج نوبت اقامه و تحت هیچ شرایطی نباید ترک شود.

حجت الاسلام رنجبر افزود: این 1100 آیه ای که در مورد نماز است چهارموضوع را بررسی می کند: یکی احکام مربوط به نماز و دیگری اسرار و چرایی نماز را بیان می کند و در  موضوع سوم آثار و برکات نماز مطرح  می شود و در نهایت تاریخ نماز بیان می شود.

وی عنوان داشت: روایات فراوانی نیز به مسئله  نماز پرداخته از جمله در کتاب وسایل الشیعه مرحوم شیخ حر عاملی و همچنین مستدرک الوسائل 53 موضوع فقهی مطرح شده که شامل شصت هزار روایت است و نماز  به تنهایی بیست هزار روایت را به خود اختصاص داده است.

 

رئیس ستاد اقامه  نماز به نماز در سیره  انبیاء نیز اشاره کرد وگفت: اولین چیزی که بر پیامبر واجب شد، نماز بود و آیاتی در مورد وجوب نماز،  بعد از نزول آیات ابتدائی سوره  علق نازل شد.

 

وی در پایان تصریح کرد: دوران بیست و سه ساله نبوت پیامبر (ص) که 13 سال آن در مکه بود و طی این 13 سال فقط آیات وجوب نماز نازل شد و آیات مربوط به واجبات دیگر مانند حج، خمس، زکات و  بعد از هجرت ایشان و در مدینه  نازل شد و این نشان می دهد که پیامبر(ص) 13 سال فقط مبلغ نماز بودند.