کد مطلب: 54288 تعداد بازدید: ۱۴۴

در مدرسه علمیه حضرت نرجس س یزدانشهر:

لزوم رشد متوازن و شکوفایی ظرفیت های مادی و معنوی انسان

چهارشنبه ۱۳ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۵:۱۸
استاد حوزه و دانشگاه گفت: اگر از ساحت معنوی خود غافل شویم از ظرفیت عظیمی از معرفت، معنا، اخلاق و از لذت و سرور محروم شده ایم.

نشست اخلاقی با موضوع «معرفت» با سخنرانی پوران مرادی، استاد اخلاق در مدرسه علمیه حضرت نرجس(س) یزدانشهر برگزار شد.


استاد اخلاق حوزه علمیه گفت: همه انسانها در زندگی اهدافی دارند و برای رسیدن به آنها تلاش می کنند به طور مثال در فضای علمی درس می خوانیم، مطالعه می کنیم، کم کم دست به ترجمه و تالیف می زنیم، پس از مدتی ممکن است وارد حیطه تدریس شویم، سخنرانی کنیم، ممکن است کتابها، کلاسها و سخنرانی های ما مورد اقبال واقع شود و کم کم مشهور شویم و کتابهای ما نیازمند چاپ های جدید باشند و کاملاً احساس شکوفایی و حس مفید بودن را بدست بیاوریم،  با این حال حتی اگر قله های موفقیت را در رشته و تخصص خودمان فتح کنیم، هیچگاه یک سوال ما را رها نخواهد کرد، سوالی که از ما می پرسند آیا توانسته ای تمام ظرفیت هایت را به فعلیت برسانی؟ به عبارت دیگر آیا رشد متوازنی در شکوفایی ظرفیت هایت وجود دارد؟


مرادی ادامه داد: آیا آنچنان که ظرفیت های حرفه ای و مادی خودت را توسعه داده ای، به ظرفیت های معنوی پرداخته ای؟  آیا ظرفیت های معنوی را به رسمیت شناخته ای؟ واقعیت این است که اگر از ساحت معنوی خود غافل شویم از ظرفیت عظیمی از معرفت، معنا، اخلاق و از لذت و سرور محروم شده ایم.


وی افزود: پیامبر اکرم(ص) فرمودند «القبر ینادی فی کل یوم بخمس کلمات»، قبر هر کسی در هر روز 5 ندا و درخواست دارد، «انا بیت الوحده» من تنهام(من خانه تنهایی ام)، «فحمل الیّ انیساً» بفرستید برای من همدمی، «اما الانیس فتلاوه القرآن» اما همدمم چیزی که انسان را از تنهایی نجات می دهد تلاوتی از آیات قرآن است.


استاد اخلاق ابراز داشت:  «آنا بیت الظلمه» من تاریکم، «فحملوا الیّ سراجاً» بفرستید برای من چراغی را. «اما السراج فالصلاه» چراغ نماز است و نماز با آداب است، «انا بیت التراب» من خانه خاکی ام، «فحملوا الیّ فراشاً» بفرستید برای من فرش را، «اما الفراش فعمل الصالح» اما فرش، عمل شایسته می باشد عملی که برای رضای خدا باشد و برای شهرت نباشد.


مرادی تصریح کرد: وقتی انسان می میرد بدنش سرد می شود و اگر به او دست بزنی بر تو غسل واجب می شود، این نهایت ماست، مخصوصاّ شما که الگو و اسوه هستید آن هم در نظام اسلامی، اگر شاگردان شما با تقوی شدند چقدر ثمر دارد.


وی ادامه داد: چهارمین ندای قبر، «انا البیت الفقیر» من فقیر و محتاجم «فاحملوا الی کنزا» برای من گنج بفرستید «اما الکنز لااله الاالله» گنج گفتن لااله الا الله است.