کد مطلب: 54043 تعداد بازدید: ۱۳۲

در مدرسه علمیه خواهران حضرت حکیمه سلام الله علیها سپاهانشهر بیان شد:

حقانیت و الهی بودن نیازی به کارهای خارق العاده ندارد

یکشنبه ۱۰ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۴:۴۷
کارشناس مذهبی اظهار داشت: هدف عرفان اسلامی، تقریب الی الله است و برای رسیدن به این هدف به وسیله و راه نیاز داریم که این راه، شریعت خاتم است که بستر سیر و سلوک همین شریعت، مناسک عملی دین است.

دوره مبلغین با عنوان نقد عرفان حلقه حوزه با سخنرانی حجت الاسلام  مهدی وزنه، استاد حوزه و دانشگاه و کارشناس مرکز ملی پاسخگویی با حضور اساتید و کادر در مدرسه علمیه خواهران حضرت حکیمه (سلام الله علیها) سپاهانشهر برگزار شد.


حجت الاسلام  وزنه گفت: منافقان و مقدسین جاهل هستند که شناخت اینها سخت است، در این جنگ نرم شیاطین نقشه هایی دارند که یکی از اینها فرقه سازی می‌باشد، این فرقه هم برون دینی می‌باشند و هم درون دینی، درون دینی نیز بر دو دسته برون مذهبی و دورن مذهبی تقسیم می شود و این فرقه سازی بزرگ برای شیعه دارد که سنی معرفی کردن اهل بیت و جدایی شیعه و مرجعیت می‌باشد.


وی تصریح کرد: عرفان حلقه یک فرقه عرفانی شیعه است که آسیب های آن شامل فرد، اجتماع و خانواده می‌شود و آموزه های خود را اسلامی معرفی می کند، این عرفان معنویت خود را به چهار دسته، تجملگرا، دنیایی، سلطه پذیر، رهایی بخش تقسیم می¬کند.


کارشناس مذهبی  افزود: در تجملگرا اشاره به جدایی دنیا و معرفت دارد، دنیای که هدف آن دنیا است مثل هدفهای نوظهور، عرفان های کاذب و.... هدف دنیایی نیز شامل تجلیل از خویش، تقدیس مدرنیة می شود. هدف عرف شامل اهداف دست نیافتنی، اهداف میانی و اهداف درست می‌باشد.

 

وی ابراز داشت: در هدف دست نیافتنی یک عده مثل صوفی ها می‌گویند به مقام فناء فی الله برسیم و عده ای می‌گویند در خدا حل شویم ، عرفان حلقه از حلقه های متعدد مثل تشعشعی، ذهن بی ذهن، فرا درمانی تشکیل شده است و مهم ترین بحث جذب حلقه، بحث تشعشع درمانی و فرا درمانی است.


وی علت جذب افراد به عرفان حلقه را علت پیدایش، علت گرایش، دانست و علتهای، علت پیدایش  را اینگونه بیان کرد: تحقیقات روانشناسی که با پیش فرض خودشان که مقلد روانشناسی غربی است میخواهند جایگزین جامعه ایرانی کنند، سفر که با سفر به کشورهای گوناگون جذب آنها شده اند،  توهم حالات معنوی که بیشتر خانم‌های مذهبی که جذب حلقه شده اند این توهم را پیدا می‌کنند و فکر می‌کنند که امام زمان و جبرئیل را می‌بینند.


حجت الاسلام وزنه در رابطه با علت گرایش گفت: علت گرایش  مشکلات اجتماعی، خانوادگی، سرخوردگی از ادیان سنتی و کاربردی بودن است


وی گفت: طاهری ریئس حلقه های نوظهور می‌گوید خالق مثل انسان نیست، حلول او در ما امکان ندارد و خدا در عدم است و غیر قابل توصیف است و به خاطر همین اولین حرفی که می زنیم می‌گوییم به نام بی نام او که این مشهودات شیطانی است و همچنین ما نمی توانیم عاشق خدا شویم بلکه خداست که عاشق ماست که این را دین نقض می‌کند و در قیامت همه از یکدیگر راضی می‌شوند و اصلا مرگی وجود ندارد و ما زندگی متعدد داریم و زندگی جدید ما مهاد زندگی قبلی ما است و اصلا نکیر و منکر وجود ندارد، جهنم تالار عروسی است و جنس آتش از آگاهی است و در جهنم با خودمان ازدواج می‌کنیم و در بهشت اصلا ازدواجی نیست و شیطان احسن الخالقین است، در صورتی که اسلام اصلا نگاه مثبت به ابلیس ندارد.

 

وی در ادامه افزود: در مورد رابطه دین و عرفان اسلامی برخی از علما عقیده دارند دین و عرفان با هم ضدیت دارند و عده ای می‌گویند ضد هم نیستند ولی غیر هم هستند و عده ای عرفان را جزئی از دین می‌دانند

 

حجت الاسلام  وزنه هدف عرفان اسلام را تقریب الی الله دانست و گفت: برای رسیدن به این هدف نیاز به وسیله و راه داریم که این راه، شریعت خاتم است که بستر سیر و سلوک همین شریعت، مناسک عملی دین است

 

کارشناس پاسخگویی به پرسش‌های  دینی تصریح کرد: عرفان های کاذب از جمله عرفان حلقه هستند با این مناسک عملی مقابله می‌کنند و آمده اند به جای شریعت، کارهای خارق العاده را جایگزین کرده اند که کارهای خارق العاده در عرفان حلقه همان فرا درمانی و تشعشع اشعه می‌باشد، در کل کارهای خارق العاده نشانه حقانیت و الهی بودن افراد نیست.


وی گفت: برخی کارهای که می‌توان با نیروی شیطانی انجام داد شامل انتقال اشیاء، تصرف در افکار، تصرف در عواطف و در نتیجه اگر یک حلقه ای بما گفت تو که معتقد به خدا هستی اجازه بده تو را به خداوند وصل کنیم، جواب دهید من با عقل خودم با خدا ارتباط می‌گیرم.