کد مطلب: 53931 تعداد بازدید: ۱۷۶

رئیس شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه خواهران در جمع طلاب موسسه آموزش عالی فاطمه الزهرا س اصفهان بیان نمود:

شرط ارشاد به دین، عمل کردن خود فرد است

شنبه ۹ دى ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۶:۴۴
آیت الله مقتدایی گفت: اگر کسی حکمی از احکام دین را به کسی بیاموزد، مادامی که آن شخص به آن احکام عمل کند و یا دیگران را به عمل به آن حکم تشویق کند، در ثواب آن اعمال شریک خواهد بود.

طلاب موسسه آموزش عالی فاطمه الزهرا(س) اصفهان با آیت الله مرتضی مقتدایی در شهر مقدس قم دیدار کردند.

وی در این دیدار گفت: شما خواهران طلبه که در حوزه علمیه به نام حضرت فاطمه(س) در حال تحصیل هستید بدانید که نعمت بزرگی شامل حال شما شده است و باید قدر این نعمت را بدانید.

آیت الله  مقتدایی ادامه داد: وجود مبارک امیرالمومنین(ع) فرمودند خدا رحمت کند کسی را که قدر خودش را بداند، یعنی خودش چه جایگاهی دارد.

 وی ابراز داشت: حضرت امیر در کلام دیگری در نهج البلاغه می فرمایند همین نادانی برای انسان بس است که جایگاه خودش را نشناسد و نداند در چه منزلتی قرار دارد.

 رئیس شورای سیاستگذاری حوزه های علمیه خواهران با اشاره به اینکه این جایگاه شما خواهران طلبه نعمت بزرگ الهی است که باید قدرش را بدانید و جایگاه خود را بشناسید، تصریح کرد: در روایت دیگری داریم که خداوند طالبین علم را دوست دارد؛ شما در چنین جایگاهی قرار دارید و محبوب خدا هستید پس قدر بدانید و به لوازمش عمل کنید.

آیت الله مقتدایی اظهار داشت: لوازم این جایگاه این است که تبلیغ دین کنید، شما می توانید کار انبیا را انجام دهید و باید همچون انبیا بعد از تفقه در دین به انذار بپردازید، همانگونه که پیامبر گرامی اسلام از طرف خداوند به چنین کاری دعوت شدند(یا ایهاالمدثر،قم فانذر).

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه شما هم باید در هر جا که توانستید بعد از تفقه در دین به انذار بپردازید، گفت: آیت الله بروجردی می فرمودند شما طلبه ها باید از همین جا که می روید بیرون بیایید، شروع به تبلیغ دین بکنید و منتظر نباشید تا دیگران شرایط مکان و جمع را برای تبلیغ شما فراهم کنند.

آیت الله مقتدایی خاطر نشان کرد: البته تبلیغ باید با زبان لین و ملایم و با ادب و احترام باشد و از خانه و خانواده و محل خود شروع کنید و کسی که در این جایگاه قرار گیرد و حکمی از احکام دین را به کسی بیاموزد مادامی که آن شخص به آن احکام عمل کند و یا دیگران را به عمل به آن حکم تشویق کند،  شما در ثواب آن اعمال شریک خواهد بود.

 وی ادامه داد: به این نکته توجه کنید که  شرط ارشاد و هدایت این است که اول خودتان عمل کنید تا بتوانید بر دیگران تاثیر بگذارید و به طلاب توصیه کردند که سعی کنید مطالعه و تبلیغ را در هر شرایطی ادامه دهید.