کد مطلب: 53912 تعداد بازدید: ۱۲۷

استاد حوزه و دانشگاه:

دعا زبان مشترک تمام انسانها با هر دینی است

شنبه ۹ دى ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۵۴:۴۸
استاد حوزه و دانشگاه گفت: دعا عاملی معنوی است که سبب فعال سازی انسان در شبکه هستی است اما چون درست تبیین نشده، تعارض ایجاد می کند.

نشست علمی_تخصصی، تعمیق ایمان و باورهای دینی با دعا، جهت آرامش یابی و ارتقاء سلامت معنوی، اخلاقی با حضور دکتر مهدی احمدی فراز برگزار شد.

وی با اشاره به اینکه دعا فقط وسیله ای است برای رسیدن به حاجت نیست اظهار داشت:  با توجه به روایت  الدعا مخ عباده، دعا خودش مورد توجه است.

وی با بیان اینکه ارتباط کنونی اکثر افراد با خداوند متعال ارتباطی سازمانی است تاکید کرد: حرف اصلی این است که دعا، اعتقاد ساز است و می تواند مقوم و تثبیت کننده اعتقاد باشد.

وی ابراز داشت: دعا ابزار زندگی و ابراز بندگی است و  ابراز بندگی باید محقق شود. 

احمدی فراز با اشاره به اینکه اخلاق با دعا رابطه دارند تصریح کرد: اگر بخواهیم رفتارها را تغییر بدهیم،  باید باورها را تغییر دهیم و مواظب افکار خود باشیم که رفتار ما می شود مواظب رفتار باشیم که شخصیت ما می شود و شخصیت، سرنوشت ما می شود.

این استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر دستاوردهای محققان مبنی بر جنبه‌های درمانی دعا در حوزه پزشکی اظهار داشت: دعا، روش معرفتی برای به یاد خدا بودن است و باید بدانیم آیا ارتباط ذهنی با خدا برقرار می کنیم و آیا این ارتباط جنبه نگرشی دارد یا ندارد.

وی دعا را  نوعی مراقبه مذهبی دانست که  در سلامت  افراد تاثیر دارد و افزود: دعا می تواند باور ما را بسازد، دعا در تغییر، تعمیق، تثبیت و تصحیح  و تکمیل باورها موثر است و می تواند باعث سلامت اخلاقی و رفتاری ما بشود.

نویسنده کتاب «مختار من النصوص» خاطر نشان کرد: دعا خواندن علاوه بر آن که موجب واقع‌بینی دعاکننده می‌شود، باعث گسترش افق دید او، اعتقاد به باورهای فرامادی و برون‌ریزی عاطفی نیز خواهد شد. 

این استاد حوزه و دانشگاه با تاکید بر دستاوردهای محققان مبنی بر جنبه‌های درمانی دعا در حوزه پزشکی اظهار داشت: دعا کردن در ابعاد درمانی به‌ویژه در حوزه سلامت روانی تاثیر به‌سزایی دارد و مهارت‌های هوش معنوی، اصول هوش اخلاقی، اصول طب تئو سوماتیک(طب خدایی ـ تنی) از جمله مهارت‌ها و خواص درمانی دعاها هستند.

دکتر احمدی‌فراز با بیان آرای دانشمندان و دکترای معاصر در حوزه پزشکی و درباره دعا  توضیح داد: بن‌سون، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد گفته است؛ «هیچ شکافی بین علم و معنویت در درمان انسان‌ها وجود ندارد.

وی ادامه داد: تکرار دعا موجب می‌شود سرعت تنفس، فعالیت قلب، فشار خون و امواج مغز کاهش یابد و گاه دعا و نیایش چنان قدرتی دارد که نیاز به عمل جراحی را از بین می‌برد» او مقاله‌ای نیز با عنوان «دارویی به نام دعا» دارد و تاکید می‌کند که اگر به اعتبار این دارو(دعا) معترف باشیم، باید در نسخه‌های پزشکی خود بنویسیم: «دعا کنید، دعاکنید، دعاکنید.»