کد مطلب: 52971 تعداد بازدید: ۱۴۸

برگزاری نشست پژوهشی در مدرسه علمیه خواهران حضرت نرجس خاتون س دولت آباد

دوشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۴:۳۴
برگزاری نشست پژوهشی به مناسبت هفته پژوهش پیرامون " آشنایی با پژوهشگربرتر " با سخنرانی« حجت الاسلام والمسلمین دکتر زکی زاده » نویسنده و پژوهشگر حوزه با حضور مدیریت ،اساتید ،کادر و طلاب در مدرسه علمیه خواهران حضرت نرجس خاتون (س) دولت آباد برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین زکی زاده  در این نشست پیرامون رسالت عالمان دینی وبایسته های پژوهش مطالبی را بیان نمود.

وی در مورد رسالت عالمان حوزه ضمن متذکر شدن این نکته که بخشی از رسالت حوزه مربوط به مسئولین حوزه می باشد گفت: مسئولین باید تخصص لازم را کسب کنند و درجهت کاربردی تر شدن برنامه ریزی های امور حوزه ها تلاش بیشتری نمایند.

پژوهشگر حوزه، بخش اعظم رسالت حوزه را مربوط به طلاب دانست و گفت : با طلبه شدن فرد، توقعات و انتظارات از او بیشتر شده که تلاش روشمند و بیشتری را به دنبال دارد.

حجت السلام زکی زاده گفت: سیستم فعلی حوزه مدرک گرا شده و طلاب برای گرفتن نمره درس می خوانند و طلبه امروزی بدنبال این است که زود به همه چیز برسد و حال آنکه اینجانب 50 جلد از کتب خود را در دوره کارشناسی درحالی که درس می خواندم و همراه با مشکلات زندگی نوشتم.

پژوهشگر حوزه با استناد به روایتی از امام صادق( علیه السلام )در کتاب «بصائر الدرجات»، گفت: هرکس مسیری را برود تا اینکه علم یاد بگیرد و مومن باشد خداوند راه به بهشت را برای او باز می کند(هرآنچه در آسمان و زمین است برای او استغفار می کنند) و ملائکه مراقب طالبان علم هستند و بالهایشان را برای طالب علم باز می کنند پس اگر انسان واقعا طالب علم باشد هنگام درس عنایات خاصی شامل حالش خواهد شد.

وی افزود : درست یادگرفتن علم واجب است نه فقط صرف نمره گرفتن و پژوهش همراه درس یعنی پیش مطالعه، فراگیری درس از استاد و مباحثه (مطالعه کتب دیگر در کنار کتب درسی نه تکرار مکررات ) و دربند کردن علم با نوشتن طبق روایت : " قیدوا العلم بالکتابَ "

حجت السلام زکی زاده با اشاره به روایتی از امیرالمومنین علی (علیه السلام ) در نهج البلاغه گفت: علم بردو قسم است. علمی که به گوش تو می رسد و می شنوی و علمی که در جان تو نهادینه می شود آن را که می شنوی تا زمانی که در جان تو نهادینه نشود، به درد تو نمی خورد.

پژوهشگر حوزه رمزموفقیت امام خمینی(رحمه الله علیه) در تغییر و تحول جامعه را علم و نظم ایشان دانست و اشاره کرد: اینکه طلاب به نام پاسخ گویی به شبهات دائم درشبکه­های مجازی هستند،این اتلاف وقت است و وظیفه­ی امروزی شما طلاب این است که عالم شوید و این زمانی محقق می­شود که خوب درس بخوانید و یاد بگیرید تا بتوانید جواب دهید.

وی در تبیین مسیر صحیح علم آموزی، داشتن هدف ( بلند مدت و کوتاه مدت ) و انگیزه را از شروط اساسی این امر دانست و لازمه درست پیمودن این مسیر مشورت با اهل فن و تلاش و کوشش خود فرد بیان کرد و گفت: اگر علم ده جزء باشد یک جزء آن حافظه است و 9 جزء دیگر آن تلاش است .

حجت السلام زکی زاده درپایان ضمن توصیه ای از طلاب خواست که اگر طلاب می خواهیداز امام زمان (عجل ا... تعالی فرجه الشریف )  دفاع کنید با علم خود از ایشان دفاع کنید.