کد مطلب: 52493 تعداد بازدید: ۱۲۸

برگزاری سلسله نشست اخلاقی با موضوع شناخت حقوق امام در مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه محدثه س اصفهان

دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۳:۲۶
نشست اخلاقی با موضوع " شناخت حقوق امام " با سخنرانی «حجت الاسلام براتعلی حق شناس»، استاد و مبلغ حوزه با حضور کادر اجرایی و طلاب در مدرسه علمیه ی حضرت فاطمه محدثه (س) اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام حق شناس، ضمن بیان ماجرای به امامت رسیدن امام عصر عج با استناد به داستان ابوالادیان و امامت امام عج  پیرامون مبحث شناخت حق امام عصرعج بیان داشت: اولین  راه ارتباط با خدا "ادای حق خداوند" است و یکی از موارد ادای حق خداوند، ادای حقوق امام عصر عج که 80 مورد است می باشد.

حجت الاسلام حق شناس با استناد به کتاب مکیال المکارم افزود: کتاب مکیال المکارم محمد تقی اصفهانی بهترین منبع در مورد  شناخت حقوق امام عصر عج است زیرا در جلد دوم باب هشتم  80 مورد از حقوق امام را با دلیل عقلی و  نقلی اثبات کرده است.

   وی به برخی از 80 مورد حق امام اشاره کرد و در ادامه گفت: یکی از حقوق امام شناخت مهدویت از دیدگاه قرآن است، آیات 19 و17 سوره حدید " یحی الارض بعد موتها" و " الذین آمنوا  بالله و رسله اولئک هم الصدیقون" به مسئله ی دولت جهانی امام عصر عج و انتظار دولت مهدوی اشاره دارد.

حجت الاسلام حق شناس در ادامه ی تبیین آیه ی" اولئک هم الصدیقون"  با استناد به حدیث امام باقر(ع) بیان داشت: امام باقر(ع) فرمود: "صدیق" سه نشانه دارد:  شناخت امام زمان عج ،منتظر امام بودن و انجام دادن کار خیردرحالت انتظار شامل: محبت به امام عصر عج، دعا کردن، هدیه دادن، تلاوت سوره ی حدید در هر روز و.. ..است.

   وی در این راستا به نکته ی مهمی اشاره کرد و بیان داشت: درست است که خواندن آیات قرآن لازم است ولی صرف خواندن آیات کافی نیست، طبق آیه سوم سوره ی بقره " یومنون بالغیب"  یکی از مصادیق غیب، رابطه با امام غایب عج است و اولین مرحله در ارتباط با آیات قرآن با موضوع مهدویت، ارتباط با امام عصر عج است.

  حجت الاسلام حق شناس افزود: ایمان یک مثلث است که سه ضلع زبان، قلب و جوارح را در بردارد، به طوری که با زبان اعتراف می کنیم، با قلب اعتقاد پیدا می کنیم و با جوارح  در این راستا عمل می کنیم.

  وی در پایان به طلاب حاضرپیشنهاد کرد: در مورد راه هایی که باعث به یاد بودن امام عصر عج  است تفکر کنند.