کد مطلب: 51861 تعداد بازدید: ۱۷۸

برگزاری نشست تفسیری با عنوان پیامبر اسلام ص در قرآن در مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی ام الائمه س شهرستان نجف آباد

شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۴۴:۰۹
جلسه ی تفسیر ویژه ی طلاب، با حضور «حجت الاسلام والمسلمین حجت الله رحمانی » مدیرمرکز تخصصی تفسیر جامعه القرآن استان اصفهان درمرکز تخصصی تفسیر وعلوم قرآنی ام الائمه (س) شهرستان نجف آباد برگزار شد.

حجت الاسلام رحمانی با اشاره به آیه ی 207 بقره گفت: ابن ابی الحدید شارح نهج البلاغه شخصی است که، 20 جلد در مورد نهج البلاغه نوشته و در مورد این آیه می گوید؛ «محال است کسی عاقل وnمسلمان باشد و قبول نکند این آیه در مورد علی (ع) وارد شده است».

مدیرمرکز تخصصی تفسیر جامعه القرآن استان اصفهان با توجه به آیه ی40 سوره توبه «ان تنصروه فقد نصرالله....ثانی اثنین اذ هما فی الغاراذ یقول لصاحبه لا تحزن ان الله معنا.....» گفت: تعبیری به نام یار غار پیامبر(ص) است که طبق نظر عقیده سنی ها، همان ابوبکر ابی قحافه بوده واین نشان می دهد که ابوبکر شخص بزرگی است.

وی در ادامه بیان کرد: کتب زیادی در این زمینه نوشته شده، که این یار پیامبر(ص) چه کسی است وهمچنین شواهد تاریخی و تحقیقات گوناگون نشان می دهد که این شخص ابوبکر ابی قحافه نبوده وشخص دیگری است ولذا ما می بینیم تاریخ همواره دستکاری شده است.

مدیرمرکز تخصصی تفسیر جامعه القرآن استان اصفهان درجواب به این شبهه گفت: در جریان سقیفه، ابوبکر برای لیاقت خودش، به این آیه استناد نکرده است ونیز در آیه،  کلمه ی « لصاحبه» به معنای یاری نمی باشد وباید  کلمه ی لناصره باشد تا معنای یار پیامبر(ص) بدهد.

حجت الاسلام رحمانی به دیگر اختلاف شیعه وسنی اشاره کرد وگفت: اهل تسنن عقیده دارند که افتخار عایشه این است که تنها زن پیامبر(ص)، که ازدواج نکرده عایشه بوده  و به گونه ای تلاش می کنند که برای عایشه فضیلت درست کنند؛ در صورتی که در دعای جامعه کبیره می خوانیم (من حاربکم مشرک)؛ واین درحالی است که هیچ کس نمی تواند انکار کند عایشه در جنگ جمل نقش نداشته است.

مدیرمرکز تخصصی تفسیر جامعه القرآن استان اصفهان با اشاره به فرازی از دعای جامعه کبیره «اصلاب شامخه والارحام المطهره» خاطر نشان کرد: از دیگر استدلال هایی که اهل سنت درباره حضرت خدیجه (س)  آورده اند این است که، اگر حضرت خدیجه(س)، قبل از پیامبر ازدواج کرده باشد و رحم آن، به یک رحم مشرک باردار شده باشد دیگر رحم مطهره نیست که فاطمه (س) را به آن باردار شده باشد، ولی این استدلال غلط است.

وی با توجه به آیه ی 5 سوره تحریم،به  شش ویژگی و خصوصیت در این آیه، اشاره کرد و افزود: هرکس این ویژگی ها را دارا باشد ارزشمند است و ارزشمندی به شخص و فرد نیست.

حجت الاسلام رحمانی اظهار داشت: در جواب به این شبهات، باید فضای آیات قرآن را دید؛ و به اصول و ریشه ها پرداخت و نیز شاخ و برگ ها را کنار بگذاریم ونسبت به شیعه و سنیتعصب نداشته باشیم و اینکه بفهمیم پیام آیه چیست.

وی در پایان با شمردن نکات مهم آیه ، همچون؛«ان تنصرو الله، سکینته علیه، ایده بجنوده و...» پیام اصلی آیه را متذکر شد و گفت: به طور کلی خداوند می خواهد بفرماید؛ هیچ کس همراه پیامبر(ص) نبود و فقط من بودم  که پیامبر(ص) را یاری کردم و من برای حفظ دین خود محتاج هیچ کس نیستم،  در حالی که کافران می گویند؛ اگر ما نبودیم اسلام پیش نمی رفت.