کد مطلب: 51412 تعداد بازدید: ۱۸۶

برگزاری نشست اخلاق عمومی در مدرسه علمیه خواهران کوثر اصفهان

شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۵:۵۲
نشست اخلاقی با موضوع «راه های قبولی عبادات» با سخنرانی «حجت الاسلام والمسلمین سید حسین رفیعایی» مدیر حوزه علمیه حضرت ولیعصر(عج الله) در مدرسه علمیه خواهران کوثر اصفهان برگزار شد.

 

حجت الاسلام رفیعایی به بیان راه های قبولی عبادات پرداخت و گفت: در آموزه های دینی روی مساله قبولی عبادات مخصوصا نماز بسیار تاکید شده است ."اِن قُبِلَت قُبِلَ ما سَوّیها و إن رُدَّت رُدَّ ما سوّیها" .

وی گفت : تمام بزرگان اخلاق و به طور خاص مرحوم امام در چهل حدیث می گویند یک داروی عمومی برای همه رذایل مثل بخل، کبر، حسد و .....این است که بر ضد آن رذیله عمل کنی.مثلا اگر متکبر هستی در مقابل مردم تواضع کن ، اگر حسادت نسبت به کسی داری به او خوبی کن ولو ظاهری حتی اگر در باطن چنین نیتی نداشته باشیم .

استاد اخلاق حوزه در ادامه افزود : حجاب ،ظاهری است که ریشه های درونی عفت و حیا را نشان می دهد اما گاهی فکر می کنیم ما خیلی محجبه هستیم اهل نماز اول وقت و روزه و....هستیم پس مابهتر از شخصی هستیم که چنین نیست ولی ممکن است ما حسود باشیم یا بخیل باشیم ولی او چنین نباشد و دراین زمینه ها از مابهتر باشد.

 حجت الاسلام رفیعایی در ادامه با استناد به آیه 37 سوره آل عمران که می فرماید" فتقبلها ربها بقبول حسن "گفت:  بعضی اوقات آدمی به جائی می رسد که به جای قبولی اعمالش  خودش مورد قبول خدا قرار می گیرد . که در مورد حضرت مریم آمده است خدا نمی گوید اعمال او را قبول کردیم بلکه می گوید: خود او را قبول کردیم آن هم قبول حسن، پس باید ببینیم عبادات، زیارات، نمازها و..... که انجام می دهیم مورد قبول قرار گرفته است یا نه .