کد مطلب: 51304 تعداد بازدید: ۱۶۱

برگزاري نشست اخلاقي با موضوع اخلاق فردي و اجتماعي در مدرسه علميه خواهران فاطمه الزهراء س اصفهان

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۲:۱۶
نشست اخلاقي با موضوع اخلاق فردي و اجتماعي با سخنراني «خانم صديقه نعمت بخش» مدير مدرسه علمیه خواهران فاطمه الزهراء(س) اصفهان و حضور طلاب اين مدرسه برگزار گرديد.

خانم نعمت بخش  در ابتداي سخنان خود به بيان معناي لغوي و اصطلاحي واژه اخلاق پرداخت و گفت: اخلاق به معناي خوي و عادت مي باشد و در اصطلاح, جمع زشتيها يا زيبايي ها كه در رفتار و زندگي فردي و اجتماعي مشخص مي شوند گفته مي شود. اخلاق فن و هنر است زيرا از ابزار كسب آن , تمرين و ممارست و تكرار مي باشد.

وي در ادامه اقسام اخلاق را بيان نمود و متذكر شد : يكي ازموارد اخلاقي مربوط به رابطه انسان با خدا مي شود, ادب و احترام  به خداوند متعال و پيروي از  اوامر و ترك نواهي خداوند از موارد اين قسم است . وقتي طلبه وارد حوزه علميه مي شود بايد با قرآن انس بگيرد, انس به اين معنا كه تمام اخلاق و رفتارش مطابق با فرموده قرآن باشد.

مدير مدرسه علميه فاطمه الزهراء(س) خاطر نشان كرد:يكي از علتهايي كه باعث مي شود حوائج انسان برآورده نشود وقتي است كه گفتار و عمل انسان با هم يكي نباشد و در عمل كاري را انجام دهد كه با سخنش همخواني ندارد .انسان بايد با رفتار پسنديده خود موجبات نظر اهل بيت(ع) را به خود فراهم كند. دوست داشتن بايد دو جانبه باشد همانگونه كه خداوند بنده اش را دوست دارد و به او نظر دارد انسان نيز بايد دوست داشتنش را با عمل نشان دهد.

خانم نعمت بخش در پايان گفت: طلبه بايد همانگونه كه درس مي خواند بر روی اخلاق و رفتار خود كار كند و با تلاش از بديها فاصله بگيرد و به اخلاق پسنديده خو بگيرد.