کد مطلب: 51299 تعداد بازدید: ۱۴۵

برگزاری نشست اخلاقی با موضوع راه های تهذیب نفس در مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه محدثه س اصفهان

پنجشنبه ۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۲:۵۹
نشست اخلاقی با موضوع «راه های تهذیب نفس» با سخنرانی «حجت الاسلام و المسلمین دکتر براتعلی حق شناس» کارشناس مباحث مذهبی، استاد اخلاق حوزه و مولف کتاب فنون ومهارت های تبلیغی و با حضور مسئولین، اساتید و طلاب در مدرسه ی علمیه ی خواهران حضرت فاطمه محدثه (س) اصفهان برگزار شد.

حجت الاسلام حق شناسدر این نشست گفت: برای ارتباط با خدا باید راه های تهذیب نفس را شناخت.

وی با اشاره به حدیثی از امام صادق(ع) به بیان هفت گام برای تهذیب نفس پرداخت و آن را شامل:الجهد به معنای تلاش مستمر همراه با پیشرفت مستمر، الخوف، طلب الصدق، الاخلاص دانست.

حجت الاسلام حق شناس پنجمین راه تهذیب نفس را الریاضه به معنای ترک گناه عنوان نمود و آن را  بالاترین ریاضت دانست .

وی ششمین راه برای تهذیب نفس را حمل الاذی به معنای صبر در مقابل اذیت دیگران و هفتمین راه را اِخراجُها مـِن محبوبها، به معنای دوری از خواسته های نفسانی عنوان نمود.

استاد اخلاق حوزه، با استناد به آیه 69 سوره عنکبوت" وَ الَّذينَ جاهَدُوا فينا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنينَ" به تبیین الجهد پرداخت و اظهار داشت: با استفاده از کلمه ی (فینا) صبغه الله را می فهمیم که نتیجه ی رنگ خدا گرفتن، لنهدینهم یعنی همان تهذیب است و وقتی با خدا رفیق باشی این معیت را می رساند.

    وی با بیان حدیثی از امیر مومنان(ع) اهل تلاش را به سه گروه مغبوط، مغبون، ملعون تقسیم نمود.

 حجت الاسلام حق شناس در ادامه افزود: مغبوط به افرادی گفته می شود که امروزشان بهتر از دیروزشان است و مردم به حالشان غبطه می خورند، مغبون، آنانی هستند که امروز و دیروزشان با هم برابر است و ملعون کسانی هستند که امروزشان بدتر از دیروزشان اشت این گروه از رحمت خدا به دور هستند.

کارشناس مباحث مذهبی یادآور شد: منظور از دیروز روز قبل نیست بلکه دوران قبل است که فرد قبلا اعمالش را بهتر انجام می داد ولی امروز سستی می کند و باید دلایل این سستی را پیدا کند زیرا ما "اصابک من سیئه فمن نفسه".