کد مطلب: 51232 تعداد بازدید: ۱۴۶

در مدرسه علمیه خواهران اهل البیت ع ملک شهر مطرح شد:

تا وقتی این نقص ها برطرف نشود، امام زمان عج ظهور نخواهند کرد

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۱:۲۹
نشست اعتقادی با موضوع« عوامل شهادت اهل البیت(ع) در درون جهان اسلام» با سخنرانی « حجت الاسلام حامد جدیدی» استاد حوزه و دانشگاه با حضور طلاب، کادر و اساتید از سوی مدرسه علمیه خواهران اهل البیت(ع) ملک شهر برگزار شد.

حجت الاسلام جدیدی استاد حوزه و دانشگاه در این نشست گفت: خدا را شاکریم که شیعه هستیم و اهل البیت(ع) را داریم و در جامعه ای هستیم که فرصت آشنایی با معارف دینی را داریم. یکی از نکاتی که به ذهن شیعیان باید متبادر شود، علت شهادت اهل البیت(ع) است از پیامبر(ص) تا ائمه (ع) همه به شهادت رسیدند.

وی ادامه داد: عوامل شهادت این بزرگواران را می توان در دو حوزه بیرون جهان اسلام و درون جهان اسلام دانست. در علت درونی باید دید چه نقص و ضعفی باعث شهادت اهل البیت(ع) و غیبت آخرین ذخیره اهل البیت(ع) شده است.

استاد حوزه و دانشگاه اذعان داشت: برپایی مراسم روضه و دعا برای درس گرفتن از تاریخ و برطرف کردن نقص ها و ضعف هاست تا کربلا دوباره تکرار نشود. احتمال تکرار وجود دارد چون یکی از علل غبیت امام، حفظ جانشان است و به خاطر نبود امنیت در جامعه شیعه حضرت تقریبا 1180 سال در پشت پرده غیبت به سر می برند. در مورد شهادت یا رحلت پیامبر(ص) اختلاف وجود دارد ولی پیامبر توسط کسانی که به ظاهر مسلمان شده بودند و از نزدیکان حضرت بودند به شهادت رسیدند پس عامل نفوذ خیلی حائز اهمیت است، در مورد ائمه(ع) هم همینطور بوده است و این ها نشان از ضعفی است که در جامعه اسلامی بوده و اکنون هم هست.

حجت الاسلام حامد جدیدی تصریح کرد: یکی از ضعف ها این است که مسلمانان و شیعیان اهل البیت(ع) را به مقام اهل البیتی نمی شناختند. فکر می کردند پیامبر(ص) آدم خوبی است و همانند آنها بشر است و تنها فرقشان این است که بر ایشان وحی نازل می شد.

وی بیان کرد: منظور از معرفت به امام زمان(عج) دانستن مشخصاتشان نیست بلکه معرفت یعنی شناختن و پذیرفتن ولایت است. وقتی معرفت نباشد ولایت پذیرفته نخواهد شد. این ضعفی است که از زمان پیامبر تا به امروز بوده تا وقتی مردم با مقام اهل البیت(ع) آشنا نشوند زمینه ظهور محقق نخواهد شد.

استاد حوزه و دانشگاه در پاسخ به این سؤال که آیا اهل البیت(ع) در هدایت هستی نقش داشته اند؟ گفت: بله قبل از خلقت هستی خداوند نور ملکوتی پیامبر(ص) را خلق کرد و از نور پیامبر اهل البیت دیگر خلق شدند و وجود هستی به خاطر وجود اهل البیت تحقق یافت. هرچه خلق می شود ولایت اهل البیت بر آنها عرضه می شود و باید بپذیرند چون واسطه هدایت این بزرگواران هستند، پس اهل البیت در هدایت هستی نقش داشتند آنهم با وجود و نور ملکوتی شان. همان گونه که امروزه نور ملکوتی امام حسین(ع) جاری است و حدود بیست میلیون نفر را به کربلا می کشاند.

حجت الاسلام حامد جدیدی ابراز داشت: قبل از حضرت آدم(ع) خداوند انسان هایی را خلق کرده بود که آیه 30   بقره و حدیثی از امام صادق مؤید این مطلب است که فرمودند: شما آخرین نسل از بشر هستید . سؤال دیگری که مطرح می شود این است که این نسل چگونه هدایت می شدند؟ روایتی در دست نیست که وجود پیامبری را برای آنها اثبات کند. پس خداوند دو حجت درونی یعنی عقل و فطرت در آنها قرار داد ولی قدر مسلم این است که اهل البیت قطعا در هدایت آنها نقش داشته اند زیرا واسطه هدایتند و وجود ملکوتیشان کافی است و نیازی به وجود جسمانی نیست.

وی افزود: مرتبه فطرت و عقلانیت ما بالاتر است چون قرار است اهل البیت پا به عرصه زمین بگذارند و خدا منت بر ما گذاشته است و این نسل آخر، مرتبه ای از خلقتش در حدی است که پذیرش روح پیامبر(ص) را داشته باشد.

استاد حوزه و دانشگاه ضعف دوم را ضعف در دشمن شناسی دانست و گفت: علت اصلی واقعه کربلا، عدم دشمن شناسی و روش های دشمن است که متأسفانه اکنون هم برخی به خاطر این ضعف، دشمن را حلّال مشکلات می دانند. در کوفه زنان به خاطر عدم بصیرت وارد میدان جهاد شدند و شوهران و پسرانشان را از صحنه بیرون کشیدند. اگر زنان کوفه بصیرت داشتند ورق تاریخ به نفع امام بر می گشت.

وی تصریح کرد: تاریخ تکرار شدنی است. تا وقتی این نقص ها برطرف نشود، امام زمان(عج) ظهور نخواهند کرد.