کد مطلب: 51015 تعداد بازدید: ۱۵۹

برگزاری نشست اخلاقی با موضوع شیوه برخورد طلبه در اجتماع در مدرسه الزهرا س فریدن

دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۱:۱۲
نشست اخلاقی با موضوع شیوه برخورد طلبه با حضور اساتید، کادر و طلاب در اجتماع در سالن اجتماعات مدرسه الزهرا(س) فریدن برگزار گردید.

حجت الاسلام احمد مقصودی مبلغ، استاد و معاون فرهنگی حوزه علمیه خاتم الانبیاء شهر داران در این نشست گفت: یکی از مهم ترین رفتارها خوش اخلاقی است که هم در خانه و جامعه باید باشد. البته در جامعه این ویژگی رفتاری نقش بسیاری دارد.

وی یکی دیگر از راههای برخورد در جامعه را اظهار محبت و پاسخگویی خصوصاً در مسائل دینی دانست و گفت: محبتی که انسان در جامعه ارائه می دهد از ایمان به خدا و احساس تکلیف است. اگر انسان ایمان به خدا  نداشته باشد و احساس تکلیف نکند هرکجا که برای او منفعتی داشته باشد محبت می کند و هر کجا که برای او ضرری داشته باشد از محبت به دیگران امتناع می ورزد. در آیه 86 سوره نساء نیز به این مطلب اشاره دارد که اگر کسی به شما محبت کرد پاسخ آن را به طرز بهتر یا حداقل با ادب و مساوی بدهید.

حجت الاسلام مقصودی تصریح نمود: روش دیگر برخورد در جامعه اظهار شادی در هنگام دیدار دیگران می باشد. یعنی زمانی که به همدیگر می رسیم با جملات اظهار شادی کنیم.

استاد حوزه و مبلغ شهر داران روشهای دیگر برخورد طلبه در اجتماع را این گونه برشمرد: لبخند زدن در هنگام ملاقات با دیگران، البته با رعایت مسائل شرعی. انجام مزاح های شرعی، مزاحی که منجر به تهمت، غیبت و استهزاء نشود. یکی از امتیازات مؤمن این است که اهل شوخی باشد ولی منجر به گناه نشود. شوخی ها باید در چهارچوب عقل و شرع باشد.

حجت الاسلام مقصودی در ادامه شیوه های دیگر برخورد یک طلبه در اجتماع را اینگونه برشمرد: وفاداری به انجام تعهدات، رعایت انصاف، فروتنی و تواضع، عدم تکبر و غرور، رازداری، صداقت و شفافیت، پذیرفتن عذر دیگران، آگاه ساختن از گرفتاریها و مشکلات که جزء لاینفک جامعه می باشند اما با راهنمایی می توان این مشکلات را مرتفع نمود.

وی در پایان به این نکته اشاره نمود که رعایت ضوابط در عین صمیمت از دیگر شیوه های برخورد در اجتماع می باشد که انسان عاقل همواره در چهارچوب ضوابط اخلاقی و رعایت احکام الهی رفتار می کند.