کد مطلب: 50623 تعداد بازدید: ۱۳۵

در مركز تخصصي فقه و اصول النفيسه اصفهان برگزار شد:

وظیفه حوزه علمیه بالا بردن شعور و بصیرت حسینی است

یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۰:۲۲
مسئول سازمان بسیج طلاب اصفهان با توصیه به تشکیل مقرهای فرهنگی و هیات های اندیشه ورز در بین طلاب و محتواسازی به روز، متناسب با ذائقه جامعه،کسب سواد رسانه ای، نفوذ در بین جامعه و شبکه های اجتماعی مهم دانست.

نشست بصیرت افزایی با موضوع بررسی تحولات فرهنگی و اجتماعی(تمدن ایرانی، آریایی) در مركز تخصصي فقه و اصول النفيسه اصفهان برگزار شد.


حجت الاسلام میثم حاجی احمد، مسئول سازمان بسیج طلاب اصفهان در اين نشست گفت: در ذکر احوالات امام سجاد علیه السلام اینگونه آمده است که زمانیکه از سخت ترین لحظات واقعه کربلا از ایشان سوال شد؛ حضرت سه مرتبه فرمودند امان از شام ؛مقاتل گوشه ای از حوادث را بیان کرده اما آنچه که بر اهلبیت (علیهم السلام) گذشته قابل درک نیست

 

وی با مطرح کردن این سوال که وظیفه حوزه های علمیه در ماه محرم و صفر چیست؟ افزود: شور حسینی را خود مردم می آفرینند وظیفه ما بالا بردن شعور و بصیرت حسینی است.


حجت الاسلام حاجی احمد گفت: اخیرا کتابی به نام نقشه ای برای جدایی مکاتب الهی در آمریکا انتشار یافته است که در آن مایکل برانت از معاونان سابق سیا (سازمان اطلاعاتی آمریکا) در جلسه ای عنوان می کنند که چرا با اهل تسنن مشکلی ندارند ولی با شیعه دچار مشکل هستند؟ او در این زمینه می گوید:«بعد از مدتها تحقیق به این نتیجه رسیدیم که قدرت رهبر مذهبی ایران و استفاده از فرهنگ شهادت در انقلاب ایران تاثیر گذار بوده است و شیعیان بیشتر از دیگر مذاهب اسلامی فعال و پویا هستند.» 

 

وی خاطر نشان کرد: در  این گرد همایی تصویب شد که بر روی مذهب شیعه تحقیقات بیشتری صورت گیرد به همین منظور چهل میلیون دلار بودجه برای آن اختصاص دادند، پس از نظر سنجی ها و جمع آوری اطلاعات از سراسر دنیا به قدرت مراجع و روحانیت مذهب شیعه دست یافتند، از جمله امام موسی صدر، میرزای شیرازی در دوران قبل از انقلاب و در دوره انقلاب، امام خمینی (ره) و آنها به این نتیجه رسیدند که به طور مستقیم نمی توانند با مذهب شیعه رو در رو شوند و امکان پیروزی بر ان بسیار سخت است در همین راستا برنامه ریزی های گسترده ای را برای سیاست های بلند مدت خود طرح کردند

 

وی ابراز داشت: حمایت از مخالفان مذهب شیعه، القاء و ترویج کافر بودن شیعیان، به اعلام جهاد از سوی مخالان شیعه علیه شیعیان،  تبلیغات گسترده علیه رهبران دینی از برنامه های انهاست.

متخصص فضای مجازی ادامه افرود: یکی دیگر از مواردی که در تحقیقات مایکل برانت به آن رسید و راهکارهایی برای تضعیف نمودن آن بیان می کرد، موضوع فرهنگ عاشورا و شهادت طلبی است، آنها میگویند؛ «باید یک امام حسین جایگرین امام حسین شیعیان کنیم» پس با حمایت مالی از برخی سخن رانان و مداحان و برگزار کنندگان این مراسم که افراد سود جویی هستند عقاید و بنیان های شیعه و فرهنگ شهادت طلبی را سست کردند و مسائل انحرافی در آن به وجود آوردند به گونه ای که شیعه یک گروه جاهل و خرافاتی به نظر آید

 

وی ابراز داشت: از اهداف دیگر دشمن بوجود آوردن تفرقه در بین مراجع شیعیان است، برای نمونه می توان به مسئله قمه زنی اشاره کرد تمام مسائل  مطابق با اهداف دشمن برنامه ریزی شده است.


حجت الاسلام حاجی احمد تصریح کرد: دشمن بیشتر از ما کار می کند طلاب چه عکس العملی در برابر اهداف دشمن ارائه می کنند نمونه عینی تفکر آنها ،رابرت مرداک است که رسما در مقاله اش اعلام می کند: «برای نابودی ایران باید در خصوص کلمه مقدسی به نام خانواده هزینه کرد و من قصد دارم تا موضوع "مادر"را در دستور کار خود قرار دهم و در ایران مادر خانواده همه چیز را مدیریت می کند و اگر مادر را به لجن بکشیم تمام این جامعه به لجن کشیده خواهد شد» وی همچنین اشاره می کند « تا سال2020 کلمه مادر را در ایران بی معنا خواهد می کنم».


مدرس حوزه و دانشگاه گفت: گفتمان ما گفتمان عاشورایی نیست و سبک زندگی حسینی در زندگی ما وارد نشده است به هر میزانی که اعتقاد به سبک زندگی اهل بیت کمتر شود، ذائقه و سبک زندگی افراد متفاوت تر می شود.

 

وی با بیان اینکه متاسفانه امروزه حوزه های علمیه مدرک گرا شده اند افزود؛ این موضوع موجب شده خروجی های طلاب کمتر به دنبال اقناع عموم مردم و معرفی سبک زندگی صحیح باشند.

 

حجت الاسلام حاجی احمد افزود: طلاب باید مطالعات خود را در زمینه مباحث تاریخی افزایش دهند و در مطالعه تاریخ از زمان صدر اسلام، تاریخ تمدن چندهزار ساله ایران و همچنین انطباق آن با حوادث سیاسی کنونی، سبب افزایش بینش و بصیرت افراد می شود.

 

وی ابراز داشت: ما در تاریخ نمونه ای از بد عهدی ها را داریم مانند بد عهدی آمریکا در قضیه برجام که مطابق آن در تاریخ، تفکر عمر و عاص و تئوری وی در کاخ معاویه است که منجر به عزل حضرت علی علیه السلام و نصب معاویه شد.