کد مطلب: 50407 تعداد بازدید: ۱۲۴

در مدرسه علمیه خواهران فاطمه الزهرا سلام الله علیها ویلاشهر مطرح شد:

مدافع حریم، مدافع حرم می شود

دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۲:۲۲
استاد اخلاق با بیان اینکه مدافع حریم خدا، مدافع حرم می شود، گفت: اولین حریم، حریم خداست که با تسلیم امر او شدن می توان این حریم را حفظ کرد.

جلسه اخلاق با حضور «حجت الاسلام سید حسین حائری قمی» استاد اخلاق حوزه های علمیه قم با موضوع تهذیب نفس در مدرسه علمیه خواهران فاطمه الزهرا سلام الله علیها ویلاشهر برگزار شد.

حجت الاسلام حائری با بیان حدیثی از حضرت جواد علیه السلام به شرح و توضیح آن پرداخت و گفت: امام جواد علیه السلام می فرمایند «مومن به سه چیز احتیاج دارد توفیق من الله، واعظ من نفسه، قبول من ان ینصح»

استاد اخلاق توفیق خواستن از خدا را، از خدا خواستن و استفاده درست از نعمت ها دانست و گفت: اگر آنچه به دست می اوریم را از جانب خود بدانیم دچار غرور شده، بر علیه خود کار کرده ایم و مانعی بر راه خود نهاده ایم. 

وی ادامه داد: درون انسان وقتی از کینه و گناه خالی باشد انسان را موعظه می کند و معنای زهد نیز همین است، سپس به داستانی از حاج شیخ جعفر شوشتری اشاره کرد که در روز عاشورا به جای رفتن به منبر در گوشه ای از خیابان مشغول به گریه بود. علت را جویا شدند گفت: الاغی را دیدم که بار خود را به مقصد رساند و گوش هایش را تکان داد به این معنا که من بار خود به مقصد رساندم تو چه کرده ای؟ 

حجت الاسلام حائری در توضیح قسمت سوم روایت گفت: وقتی لشگر حضرت سلیمان از منطقه ای رد می شد مورچه ای به دیگر مورچه ها گفت: به سوراخ بروید تا مبادا لشگر سلیمان نادانسته شما را له کنند، حضرت این سخن مورچه را شنید و تبسم کرد و آن را نصیحتی از جانب مورچه برای خود دانست.

استاد اخلاق با بیان اینکه مدافع حریم خدا، مدافع حرم می شود افزود: اولین حریم، حریم خداست که با تسلیم امر او شدن می توان این حریم را حفظ کرد.

وی در پایان با اشاره به مسئولیت زن در خانه، حضور او را در جامعه با رعایت 4 امر مجاز دانست؛ رعایت پوشش اسلامی بشود و دلیل حضور وی خداپسندانه باشد،  وقت خارج شدن از منزل به گونه ای باشد که به خانه و وظایفش آسیبی نرسد.

وی ابراز داشت: مدت زمانی که خارج از منزل است طبق قرار معین شده با خانواده باشد.