کد مطلب: 50380 تعداد بازدید: ۱۷۹

مدیر مدرسه علمیه خواهران الزهرا چادگان بیان نمود

تعبیر قرآن از امام حسین ع و امام زمان عج / راه عاشورا با مهدویت تداوم پیدا می کند

یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۱:۵۲
استاد حوزه با تاکید کرد: عاشورا و مهدویت با یکدیگر ارتباط دارند به گونه ای که اکنون راه اباعبدالله الحسین به وسیله امام زمان علیه السلام تداوم پیدا می کند. جلسه اخلاق عمومی با موضوع عاشورا و مهدویت با حضور اساتید، کادر و طلاب مدرسه علمیه خواهران الزهرا چادگان برگزار شد.

 «خانم فاطمه وهابی» مدیر مدرسه علمیه خواهران الزهرا چادگان در ابتدا با اشاره به جمله ای از  آیت الله بها الدینی مبنی براینکه من هر چه  دارم  از روضه های امام حسین علیه السلام دارم، رمز موفقیت را روضه امام حسین دانست و گفت: به گفته امام صادق علیه السلام  مجلس امام حسین علیه السلام حرم امام حسین است (دعا مستجاب می شود ).

 

وی با تاکید بر اینکه عاشورا و مهدویت با یکدیگر ارتباط دارند به گونه ای که اکنون راه اباعبدالله الحسین به وسیله امام زمان علیه السلام تداوم پیدا می کند.

 

خانم وهابی یادآور شد: زمانی که پیامبر صلی الله علیه واله می خواست از دنیا برود نگران امتش بود و فرمود خدایا اگر من ازدنیا بروم امتم چه می شوند؟ خداوند آیه نازل کرد که اگر استغفار کنند خداوند به واسطه استغفار بلا را از آنها دور می کند.


کارشناس مذهبی اظهار داشت : الان در زمان ما وجود مبارک امام زمان(عج) مانع رسیدن بلا به ما می شود، بلا از ما دور می شود و اینکه بلا از ما دور می شود و دشمن نمی تواند به ما آسیب برساند و ما امنیت داریم به خاطر وجود امام زمان (عج) است.

 

وی ابراز داشت: امام زمان منتقم خون امام حسین است و یکی از القاب امام زمان منتقم است، در زیارتنامه ها و برخی دعاها و آیه های قرآن مهدی (عج) وامام حسین در کنار هم آمده است .


مدیر مدرسه علمیه الزهرا سلام الله علیها با اشاره به آیه 33 سوره اسراء تصریح کرد: در تفسیر این آیه امام حسین علیه السلام با نام مظلوم واز امام زمان (عج) با  نام منصور تعبیر شده است.

 

وی ابراز داشت: «من قتل مظلوماً فقد جعلنا  لولیه سلطناً فلا یسرف انه کان منصورا» امام رضا علیه السلام درباره «من قتل» می فرماید، مراد آیه حسین بن علی است که مظلوم کشته شده ومهدی (عج) به خونخواهی قیام می کند.

 

خانم وهابی تصریح کرد: همچنین در آیه 39 سوره حج آمده که آنان جنگ بر آنان تحمیل شد رخصت جنگ داده شد چرا که به آنان  ستم شد ومراد از این آیه نیز امام حسین علیه السلام است که به او ستم شد.


وی افزود: در روایت نیز اشاره شده که خود امام زمان علیه السلام  می فرماید: منتقم خون امام حسین علیه السلام و همه مظلومان من هستم ،ألا یااهل عالم أنا امام القائم، ألا یا اهل العالم إن جدی الحسین قتلوه عطشان، اینها نخستین کلام امام زمان (عج) در هنگام ظهور است که اول از امام حسین علیه السلام می گوید.


خانم وهابی اشاره کرد:  در جلد 44 بحار الانوار امام حسین علیه السلام خطاب به امام سجاد علیه السلام فرمودند به خدا سوگند که خون من از جوشش باز نمی ایستد تا سرانجام  خداوند مهدی را برانگیزد.


وی همچنین ارتباط امام حسین علیه السلام وامام زمان علیه السلام را از نظر دعاها اینچنین بیان کرد:در بین دعاها دعای ندبه بسیار چشمگیر است.

 

خانم وهابی با اشاره به اینکه دعای ندبه دارای مضامینی متعلق به دو امام وپیشوای معصوم  است افزود:  اول امام حسین علیه السلام، دوم مهدی فاطمه سلام الله علیها و بخش عمده ای از دعا اظهار تأسف واندوه از غیبت امام زمان عج است.

 

وی ادامه داد: در بخشی از دعای ندبه می خوانیم أین الحسن، أین الحسین، أین أبناء الحسین و در بخش دیگری می خوانیم أین طالب بدم المقتول بکربلاء، یعنی امام زمان منتقم خون امام حسین علیه السلام می باشد.

 

وی ابراز داشت: در زیارت عاشورا دوبار از حضرت مهدی(عج) به عنوان خونخواه امام حسین علیه السلام نام برده شده است، آنجا که می گوید أن یرزقنی طلب ثاری کم مع امام هدی ناطق بالحق منکم، از خدا می خواهم که نصیبم کند همراه آن امام هدایت یافته به خونخواهی امام حسین علیه اسلام برخیزیم.


خانم وهابی در ادامه به این سؤال که چرا امام زمان(عج) را به اسم قائم می خوانیم چنین جواب داد:«امام باقر علیه اسلام فرمود:حسین علیه السلام که به شهادت رسید فرشتکان سخت اندوهگین شدند خداوند پرده از چشم ها کنار زد وامامان از فرزندان اما م حسین علیه السلام را یکی پس از دیگری به فرشتگان نشان داد پس فرشتگان خوشحال شدند و دیدند که یکی ازآن بزرگواران ایستاده است و مشغول نماز است و  خداوند فرمود با این قائم از قاتلان امام حسین علیه السلام انتقام می گیرم. 

 

وی با اشاره به اینکه شعار حضرت مهدی وقتی ظهور کرد یالثارات الحسین است خاطر نشان کرد: امام رضا علیه السلام  فرمودند چهار هزار فرشته برای یاری امام حسین علیه السلام به زمین آمدند ولی هنگامی که به زمین رسیدند امام شهید شده بود ند از این رو نزد قبر امام حسین علیه السلام حلقه زدند و غمگین و ناله زنان منتظر ظهور امام زمان (عج) هستند تا امامان بیایند و انتقام خون امام حسین علیه السلام را بگیرند.