کد مطلب: 50369 تعداد بازدید: ۱۴۰

برگزاری کارگاه "عرفان های نوظهور" با مشارکت مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی نرجس خاتون سلام الله علیها شاهین شهر

یکشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۳:۱۳
کارگاه عرفان های نوظهوردر مصلای نماز جمعه شاهین شهر، با همکاری ستاد ائمه جمعه، سپاه ناحیه شاهین شهر، بسیج طلاب، حوزه علمیه برادران و مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی نرجس خاتون سلام الله علیها شاهین شهر برگزار شد.

حجت الاسلام حسین عرب پژوهشگر عرفان های نوظهور در موسسه علمی -فرهنگی بهداشت معنویگفت: 10000 دین جدید داریم و بیش از 300 جریان عرفان کاذب در کشور شناسایی شده  است که بیش از دو سوم آنان از خارج از مرزها وارد کشور شده اند و برخی نیز تولید داخل ایران می باشد و استان اصفهان رتبه دوم را در تعداد افراد جریان ساز دارد.

وی تأکید کرد: جریان اصلی عرفان های کاذب در ایران عرفان حلقه، یوگا و تفکر نوین می باشدو مقابله با این جریان ها یک کار فرهنگی ریشه ای را می طلبد. ما باید آتش به اختیار کار کنیم و حقیقت ناب محمدی را به تمام دنیا نشان دهیم، برای جلوگیری از این آسیب ها باید در جلسات مذهبی روشنگری کنیم و شاخصه ها را برای مردم تبیین نماییم و در مواجهه  با عرفان های کاذب باید سیستمی نگاه کنیم و دید جزئی نداشته باشیم.

وی سپس به معرفی جریان عرفان حلقه پرداخت و گفت: محمد علی طاهری بنیان گذار این فرقه مدعی است ، افاضاتی از روح القدس دریافت کرده که بر اساس آن می تواند همه بیماران را درمان کند و مردم را به کمال برساند این درحالیست که درمانگری در عرفان حلقه هیچ یک از مراحل تحقیقاتی و علمی را طی نکرده و به اثبات نرسیده است.

حجت الاسلام عرب تأکید کرد: یکی از عوامل رشد سریع این فرقه ساختار هرمی آن بود بطوریکه هر فرد پس از گذراندن 8 دوره استاد می شد و به او مَستر Masterمی گفتند و می توانست اعضای جدیدی را آموزش داده و جذب نماید.

پژوهشگر عرفان های نوظهور اظهار  داشت : طاهری ملائکه را موجوداتی سمبلیک معرفی می کند که وجود خارجی ندارند. او ملائکه را اتم ها و میدان های گرانشی مغناطیسی عنوان کرده و وجود فرشتگانی چون نکیر و منکر را نفی می کند. این در حالی است که قرآن در آیات متعددی، ایمان به وجود ملائکه را هم ردیف ایمان به پیامبر ، معاد و ... قرار داده و این موضوع را از ضروریات دین معرفی می کند و کسانی را که وجود ملائک الهی را انکار می کنند ، در گمراهی عمیق می داند.

ویدر پایان هشدار داد: نه تنها این فرقه بلکه دیگر فرقه ها ابتدا روی قشر محروم جامعه کار می کنند و امروزه قشر هدف خود را سالمندان و مستمری گیران قرار داده اند.