کد مطلب: 50247 تعداد بازدید: ۱۵۵

در مدرسه علمیه خواهران حضرت نرجس س یزدانشهر بیان شد:

اگر زنان دین داشته باشند جامعه دیندار خواهد شد

شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۳۴:۱۶
نشست اخلاقی با موضوع معرفت کامل نسبت به انسان با سخنرانی آیت الله محمد حائری قمی، استاد اخلاق در مدرسه علمیه خواهران حضرت نرجس(س) یزدانشهر برگزار شد

آیت الله محمد حائری قمی استاد اخلاق حوزه علمیه گفت: زن سهم بزرگی در دفاع از حق دارد،  اگر بخواهیم تعریف جامعی از انسان داشته باشیم انسان  از معرفت،‌ اطاعت و محبت تشکیل شده است


وی با بیان اینکه من عرفه نفسه فقد عرفه ربه، هر کس خود را شناخت مربی و خدای خود را نیز می شناسد ابراز داشت: انسان باید از خداشناسی و خداپرستی خدایی شود


کارشناس مذهبی تصریح کرد: خداوند، عالم، لطیف،‌ رحیم و کریم است اگر انسان خدایی شود، این صفات در او نمود پیدا می کنند. انسان برای رسیدن به خدا نباید کوتاه بیاید و کوتاهی کند.


آیت الله حائری قمی ادامه داد: ضلع اول وجود انسان معرفت است، پس باید خداوند مربی انسان باشد و غیر خدا نتواند روی او تاثیر بگذارد، انسان می بایست به دنبال خدا رود اگر معرفت بیاید به دنبالش محبت می آید و اگر محبت بیاید چیزی به نام خستگی و تنبلی وجود نخواهد داشت، وقتی محبت آمد اطاعت می آید و فرد به انسان کاملی تبدیل می گردد.

 وی افزود: ابتدا باید حق را بشناسیم و آنرا باور کنیم، حق را بخواهیم، از حق دفاع کنیم و دیگران را به حق دعوت کنیم، در راس حق، خداوند قرار دارد، یعنی نهایت درستی، یکی از معناهای سبحان الله این است که خدایا هیچ گونه نادرستی در وجود تو نیست و هر چه تو انجام می دهی درست است

 وی ابراز داشت:  انسان خدایی شد حق به وسیله او معرفی می شود و او معرف خدا می شود، علی مع الحق والحق مع العلی. هر کاری که امام علی(ع)‌ انجام می داد عین حق بود. هر عملی که صالح باشد عین حق می گردد،  عمل صالح 3 مبنا دارد. اول اینکه عمل درست باشد دوم عمل درست انجام گیرد و سوم نیت عمل درست باشد.


استاد اخلاق تصریح کرد: زن به شرطی می تواند از خانه بیرون بیاید که به خانه داری اش لطمه ای وارد نگردد، بیرون آمدن زن از منزل دارای شرایطی است اول اینکه لباسی به تن نپوشد که توجه نامحرم را به خود جلب نماید، دوم اینکه چرا زن از خانه بیرون می آید، اگر برای خدا از خانه بیرون آید پس می تواند راه حضرت آسیه، سمیه و... را ادامه دهد.

 آیت الله حائری قمی ادامه داد: سوم اینکه زن چه وقت از خانه بیرون آید. باید زمانی از خانه بیرون بیاید که به خانه و اهل خانواده صدمه ای وارد نگردد. در حدیث آمده اگر زنی برای رضایت خدا در خانه کاری انجام دهد خداوند به او نگاه می کند و مورد رحمت خود قرار می دهد.

 وی در آخر افزود: 3 نوع عبادت داریم، فکری، بدنی و عملی. معصیت هم، فکری بدنی و عملی است. فکر گناه قلب را سیاه می کند. آب مانند حجاب است و بی حجابی همچون فاضلاب، چون فاضلاب آلودگی می آورد، 90 درصد دین جامعه در دست زنان است، اگر زنان دین داشته باشند جامعه دیندار خواهد شد.