کد مطلب: 49930 تعداد بازدید: ۱۴۳

در مدرسه علمیه خواهران کوثر اصفهان بیان شد:

اگر می خواهیم به جائی برسیم باید از نمازمان مراقبت کنیم

یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۵:۲۷
نشست اخلاقی با موضوع «گستره اخلاق اسلامی»، در مدرسه علمیه خواهران کوثر اصفهان برگزار شد .

در این نشست «حجت الاسلام والمسلمین سید حسین  رفیعایی»  استاد حوزه های علمیه اصفهان گفت: در حرکت، اهداف کوتاه، مقدمند ولی در هدف گذاری، ابتدا باید هدف غائی را مشخص کرد و باید فهمید که این عالم برای چه طراحی شده است، این تشکیلات برای چه هدفی درست شده است و فلسفه آفرینش چیست؟

 وی در ادامه خاطر نشان کرد:  اولین جمله ای که پیامبر پس از مبعوث شدن به مردم گفتند این بود  «قولو لا اله الا الله تفلحوا» یعنی شناخت هدف اصلی خلقت، فهم، درک، و لمس تمام عیار خدا.

استاد حوزه های علمیه اصفهان دعای کمیل را دعای حضرت خضر نبی دانست و گفت: حضرت علی(ع)به  اصحابشان فرمودند: حضرت خضر دعای خوبی دارد. بعد از صحبت هایشان کمیل به ایشان گفت: می شود دعای خضر را به من تعلیم دهید؟ و ایشان دعا را برای ایشان بیان کردند.

وی یادآور شد: بلند ترین و بالاترین مضامین عرفانی در دعای کمیل است در این دعا آمده است "یا غایه آمال العارفین".

وی در ادامه ضمن اشاره به نکاتی از سوره جمعه افزود: اگر شما فکر می کنید اولیا خدا هستید، باید آمادگی برای مرگ داشته باشید، اگر راست می گوئید؟ مرگ مثل یک قطار یا کاروان یا مرکب است که مدام یکی را سوار خودش می کند.

استاد حوزه های علمیه اصفهان تصریح نمود: با مدرک طلبگی نباید کاسبی راه انداخت، درست این است که برای منبر و محراب پول نگیریم آن هم پول های کلان که امروزه می گیرند .

وی افزود: کسانی که فکر می کنند کارهای خوب انجام می دهند مثلا نمازم را اول وقت می خوانم، روضه می روم، درس دینی می خوانم و ... زیانکارترین مردم هستند. اگر با تحصیلات دینی قیافه بگیریم هدفمان دنیا است. نباید این تحصیلات کاسبی ما شود. خدا را نمی توان گول زد چون خدا از ذات بندگانش آگاه است .(خبیر بما تعملون) (بصیر بذات الصدور ).

استاد حوزه های علمیه اصفهان خاطر نشان کرد: در راستای رسیدن به هدف غائی 15 محور کار شده است، که یکی از آنها عبادات است.

وی افزود: نماز ما نباید فقط جسم و کالبد عبادت باشد و بی روح و مغز باشد، مغز عبادت و مغز نماز مهم است .

حجت الاسلام رفیعایی در پاسخ به این سوال که چه کار کنیم تا مغز عباداتمان درست شود؟ گفت: خدا را باید با قلبمان باور کنیم نه فقط در ظاهر. امام سجاد در گوشه ای روی خاک به نماز ایستاده بودند و چنان در نماز گریه می کردند که خاک زیر پایشان خیس شده بود . نماز امام سجاد چنین نمازی بود . ما هم اگر می خواهیم به جائی برسیم باید از نمازمان مراقبت کنیم .