کد مطلب: 49693 تعداد بازدید: ۱۵۲

استاد اخلاق مرکز تخصصی اصفهان در جمع اساتید مدارس علمیه خواهران نجف آباد و تیران بيان كرد:

علم محوری باید اساس آموزش در حوزه ها قرار گیرد

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۰۱:۱۱
«حجت الاسلام داود بحرینیان»، استاد اخلاق مرکز تخصصی اصفهان، در جمع اساتید مدارس علمیه خواهران نجف آباد و تیران، اساتید حوزه را پرورش دهندگان سربازان بقیه الله برشمرد و گفت: اگر استادی بخواهد به چنین درجه ای برسد، باید از بنیادین تذکر الهی، یا همان معرفت نفس وارد شود.

حجت الاسلام بحرینیان درباره اقسام معرفت افزود: آنچه درباره معرفت وارد شده، یک معرفت نفس و شناخت هویت فردی است و مرحله بعد، شناخت هویت جمعی است که در ارتباط با دیگران باید چگونه باشیم که این شناخت یکی از مباحث مهم قرآنی است چنان که علامه طی نظریه ای، بیان می دارد همان طور که نفس دارای حیات و ممات است، هر امتی نیز اجلی دارد.

وی  درباره عوامل شناخت هویت جمعی بیان داشت: شناخت زمان، مکان و امکانات در شناخت هر هویت جمعی ضروری است و برای آنکه بتوانیم در سطح حوزه ها به بهترین کمیت مطلوب برسیم باید زوایای معرفت نفس را بررسی کنیم.

وی در ادامه درباره وضعیت حوزه ها با استفاده از نظرات اساتید خاطر نشان کرد: کم رنگ شدن معنویت، آموزش محور شدن حوزه ها، مدرک گرایی، عدم تناسب نیازهای جامعه با تحولات حوزه، تحولات آموزشی حوزه براساس نظام آموزشی دانشگاه از مواردی است که در دهه های اخیر در حوزه های علمیه به عنوان یک آسیب به وجود آمده است.

استاد اخلاق حوزه علمیه، اساتید را نقطه اصلی برای تحول طلاب بیان کرد و گفت: برای رسیدن به نقطه مطلوب و از میان بردن هر یک از این آسیب ها، نباید به دنبال عوض کردن ساختار مرکزی حوزه باشیم که اگر هر یک از شما نیز در محیط مدیریتی سطح کلان حوزه قرار بگیرد، همین دستورالعمل ها را خواهید داشت.

وی ادامه داد: نکته مهم در این تغییر و تحولات، تغییر و معرفت خود استاد است که بتواند با آگاهی و بصیرت همانند علمای سلف و بزرگانی که با توسل به سر جلسه درس می رفتند، با نحوه بیان، کلام و رفتار خود بتواند زمینه تحول در روحیه طلبه ایجاد کند. 

حجت الاسلام بحرینیان یکی دیگر از کمبودهای هویت جمعی را ضعف ارتباط انسانی برشمرد و افزود: سطح ارتباطی که اهل بیت در ارتباط با هر طیف و گروهی بیان می کنند، امروز در جامعه بسیار ضعیف شده است که نمونه آن در همین فضای حوزه است که ضعف ارتباط میان استاد و طلبه وجود دارد بازخورد منفی در ذهن طلبه ایجاد می کند و طلبه برای تحصیل احساس مفید بودن نمی کند.

وی درباره آموزش محور بودن حوزه ها نیز متذکر شد: علم و آموزش با یکدیگر متفاوت است، آنچه در دین اسلام تأکید شده است، علم است و باید حوزه های علمیه را به سمت علم محوری بکشانیم و این امر به غیر از مدیریت کلان، در درجه بالاتر به دست شما اساتید است که آنچه به عنوان آموزش در کلاس ها بیان می کنید به سمت علم سوق دهید.

وی در پایان گفت: در بحث های اخلاقی همیشه دیگران مورد نقد قرار می گیرند، در حالی که باید دیدمان را نسبت به بقیه در بحث های اخلاقی قیچی کنیم و این مطالبه گری را قبل از دیگران از خود داشته باشیم که اگر به معرفت نفس و هویت فردی خود برسیم خواهیم توانست در هویت جمعی را موفق باشیم.