کد مطلب: 49686 تعداد بازدید: ۱۵۵

برگزاری نشست اخلاقی با موضوع شیوه برخورد طلبه در خانه و اجتماع در مدرسه الزهرا س فریدن

سه شنبه ۲ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۴۱:۴۹
نشست اخلاقی با موضوع شیوه برخورد طلبه در خانه و اجتماع با حضور اساتید، کادر و طلاب در سالن اجتماعات مدرسه الزهرا(س) فریدن برگزار گردید.

«حجت الاسلام احمد مقصودی» مبلغ و استاد و معاونت فرهنگی حوزه علمیه خاتم الانبیاء شهر داران در این نشست گفت: شرع مقدس وظایف و تکالیفی را برای ما مشخص نموده است که این وظایف و شرط و اصول تکالیف بیان نشده است بلکه بر اساس سن، موقعیت، جنسیت و ... بیان شده اند.

وی گفت: برای برخورد در خانواده و اجتماع نیز باید براساس اصول و شرایط عمل کنیم؛ یعنی شیوه برخورد ما با یک فرد بیمار باید متفاوت با شیوه برخورد با یک فرد سالم باشد.

حجت الاسلام مقصودی تصریح نمود: یک طلبه باید خود را با دیگران تطبیق دهد نه اینکه همرنگ آنها شود بلکه با توجه به شرایط طرف مقابل شیوه برخورد و رفتار خود را تنظیم نماید.

استاد حوزه و مبلغ شهر داران با اشاره به حدیثی از پیامبر(ص) که فرمودند: هر کسی کودکی دارد، و باید با او کودکانه رفتار کرد بیان داشت: کودکان در مرحله آزمون و خطا می باشند و همانطور که به کودکان باید فرصت اشتباه بدهیم تا تجربه کسب نمایند. یکی از شیوه های برخورد رفتار و اشتباهی که دیگران انجام می دهند را رفتار متناسب با سن آنان بیان نمود.

حجت الاسلام مقصودی در ادامه شیوه ی دیگر برخورد با رفتار دیگران را اینگونه بیان کرد که طلاب با توجه به اینکه در محیطی بسته و پرحیا زندگی می کنند احتمال دارد که همسر آینده آنان در محیطی باز زندگی کرده باشد؛ پس زمانی که وارد خانواده جدید می شویم باید پذیرای محیط جدید بشویم و با محیط جدید تطبیق پیدا کنیم نه اینکه همراه و همسو شدن بلکه باید حکیمانه برخورد کنیم.

وی در پایان گفت: نباید شیوه برخورد ما در خانواده به صورت مباحثه ای باشد که در مدرسه انجام می دهیم، شیوه مباحثه برای درس خواندن مفید می باشد و مقام معظم رهبری نیز به مباحثه سفارش نمودند ولی استفاده از شیوه مباحثه در برخورد با دیگران خصوصا در خانواده بسیار خطرناک است، در خانه باید در مقابل مشکلات به شیوه مسامحه و تسامح برخورد نمود.