کد مطلب: 49619 تعداد بازدید: ۱۳۷

امام جمعه شهرستان خوانسار:

مدار اصلاح، خواسته و اراده پروردگار است

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۵:۱۲
نشست اخلاقی-تربیتی با موضوع شناخت نفس اولین و مهم ترین راه اصلاح نفس،باحضور «حجت الاسلام خواجه کریمی» امام جمعه شهرستان و موسس حوزه علمیه کریمه اهل بیت سلام الله علیها خوانسار و با حضور اساتید، کادر و طلاب درمدرسه علمیه خواهران کریمه اهل بیت س شهر خوانسار برگزار شد.

حجت الاسلام خواجه کریمی در این نشست بیان داشت: خداوند متعال میزان، در اصلاح نفس است و افراد باید خود را بر محور خداوند و دایرمدار او اصلاح کنند یعنی اگر شخصی دین نداشته باشد هرچند افعال نیک انجام دهد ولی در مسیر هدایت نیست زیرا دایر مدار خواسته خدا نیست.

وی ضمن بیان این که مدار اصلاح خواسته و اراده پروردگار است، گفت: قدم اول در اصلاح، شناخت خداوند و خواسته های ایشان است و دستورات فراوانی که درمورد تقوا آمده است برای فراهم کردن اراده خداوند و قرار گرفتن در مسیر هدایت است.

وی گفت: برای شناخت خداوند هم راه های مختلفی وجود دارد که مهمترین آن شناخت نفس است " یا ایها الذین آمنوا علیکم بأنفسکم " یعنی خود شناسی مقدمه خداشناسی می باشد لذا تا انسان خودش را نشناسد پروردگارش را نیز نمی شناسد.

وی در ادامه افزود: اگر بخواهیم خود را اصلاح کنیم باید خیلی در رفتارهای خود تامل و تفکر کنیم، به همین دلیل است که طلبه نیاز به علم دارد ابتدا علم به نفس و بعد از آن علم به خداوند و نعمت هایش. خداوند به قدری به ما نعمت داده است که اگر تمام عمر سر از سجده بر نداریم باز هم کم است هر چند ما از این نعمت ها غافلیم و شکر گذار نیستیم.