کد مطلب: 48674 تعداد بازدید: ۲۴۰

اسفندماه برگزار می‌شود

همایش ملی قرآن کریم، جامعیت و جهانی بودن

شنبه ۱۵ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۶:۲۱
همایش ملی قرآن کریم، جامعیت و جهانی بودن توسط جامعةالمصطفی‌العالمیه اصفهان برگزار می‌شود، این همایش تا 15 آبان ماه مهلت ارسال چکیده مقالات خود را تمدید کرده است.

توسط جامعةالمصطفی‌العالمیه اصفهان همایش ملی قرآن کریم، جامعیت و جهانی بودن برگزار می‌شود؛ این همایش که با محورهای مفاهیم و مبانی، ابعاد و مسائل، چالش‌ها و شبهات و بخش ویژه تدارک دیده شده تا 15 آبان ماه مهلت ارسال چکیده مقالات خود را تمدید کرده است و مقالات برگزیده در این همایش قرار است به صورت علمی پژوهشی و ISCمنتشر شود.

در بخش مفاهیم و مبانی مفهوم‌شناسی جامعیت و جهانی بودن قرآن کریم، مبانی قرآنی و روایی و کلامی جامعیت و جهانی بودن قرآن، زبان قرآن و روش‌شناسی پاسخگویی به نیازهای بشر، جامعیت و جهانی بودن قرآن کریم بر اساس ترتیب نزول و منبع‌شناسی جامعیت و جهانی بودن قرآن کریم طبقه‌بندی شده است.

در بخش ابعاد و مسائل، جامعیت قرآن کریم در ساحت‌های فردی و اجتماعی و علوم انسانی و طبیعی و امور دنیوی و اخروی و مانند آن، جامعیت و جهانی بودن قرآن از منظر آیات و روایات، جامعیت و جهانی بودن قرآن از منظر نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه، مطالعه تطبیقی قرآن با نگاه جامعیت و جهانی بودن قرآن، آرای دانشمندان مسلمان درباره جامعیت و جهانی بودن، جامعیت قرآن و سبک زندگی، جامعیت قرآن در آیه « تبیاناً لکل شی» و رابطه آن با عترت، جامعیت و مرجعیت علمی قرآن بررسی خواهد شد.

جهانی بودن قرآن و چگونگی تعامل با مدرنیته و پست‌مدرنیته، جامعیت و جهانی بودن قرآن و حقوق بشر، چگونگی تعامل قرآن با علوم جدید، بررسی دیدگاه‌های مستشرقان در تعامل با قرآن و فرهنگ زمانه، ارتباط جهانی بودن با عربیت قرآن، جامعیت و جهانی بودن قرآن و تفکر سکولار، قرآن کریم و پاسخگویی به مسائل جدید هم در بخش چالش‌ها و شبهات طبقه‌بندی شده است.

قرار است رسالت حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها و جامعةالمصطفی هم در تبیین جهانی بودن و جامعیت قرآن کریم در بخش ویژه بررسی شود.

زمان برگزاری این همایش اسفندماه سال جاری در اصفهان خواهد بود و ارسال اصل مقاله تا پایان دی‌ماه مهلت خواهد داشت که از طریق سایت hamayesh.miu.ac.ir/quran امکان‌پذیر است.