کد مطلب: 45781 تعداد بازدید: ۱۸۳

استاد حوزه:

موازی کاری دستگاه های فرهنگی از علل عدم موفقیت در فرهنگ سازی حجاب است

دوشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۲۳:۴۴:۵۳
صالحی درباره جایگاه دستگاه های فرهنگی در افزایش فرهنگ حجاب و عفت در جامعه گفت: یکی از علل توفیق نیافتن دستگاه های فرهنگی در زمینه حجاب در سطح جامعه، موازی کاری است

طیبه صالحی، استاد حوزه و مشاور خانواده عفت را اصل اساسی در حفظ حجاب برشمرد و گفت: عفت حالتی درونی در حفظ حریم ها است  و اگر فرد به این تقوا و مصونیت درونی نرسد، نباید از او انتظار داشتن حجاب برتر که یک حالت ظاهری است، را داشت و زمانی فرد به اصل مفهوم حجاب پی خواهد برد که اعتقاداتش بر مبنای قرآن و اهل بیت محکم شده باشد.

وی در ادامه تصریح کرد: وقتی اعتقادات فردی قرآنی شد، ظاهرش نیز به شکل قرآنی می شود و هر چه این اعتقادات درونی کمتر باشد، ظاهر فرد از عفت و بالطبع حجاب کمتری برخوردار است و همیشه آنچه در درون انسان شکل گرفته است، به صورت ظاهر خودش را نشان می دهد. 

استاد حوزه عفت اصلی همگانی در تمام حوزه های اخلاق بیان کرد و افزود: عفیف بودن رعایت حریم ها در تمام مسائل است و خاص حجاب نمی باشد، و تنها خاص زن نیست، و خداوند در قرآن حتی به مردان نیز دستور به حفظ عفت چشم می دهد.

وی درباره برخی آثار حفظ عفت و حجاب بیان داشت: احساس امنیت و آرامش واقعی در محیط جامعه اصلی ترین اثر حفظ حجاب است که این نکته را می توان در مشاوره با افراد بدحجاب به درستی پی برد و جلوگیری از سوء استفاده های غیراخلاقی و به وجود آمدن جامعه ای پاک و سالم و به دور از نگاه های هرزه و امنیت در حریم خانواده برای زن و مرد از دیگر آثار حفظ حجاب است.

مشاور خانواده بی تفاوتی نسبت به مسائل اعتقادی را اصلی ترین خطر بی حجابی در جامعه بیان کرد و افزود: این بی تفاوتی در مسائل اعتقادی تا آنجا پیش می رود که شاهد هستیم گروهی حتی در برابر دفاع از جامعه موضع می گیرند و شبهه وارد می کنند که چرا مدافعان حرم و این بی تفاوتی است که فرد را به بی هویتی می کشاند و در جامعه جز منافع مادی اش هیچ چیز اهمیتی ندارد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: تبدیل شدن انسانیت یک فرد به صورت یک کالا برای بهره بردن همه افراد، و تهی شدن فرد از درون که خواه ناخواه باعث تهی شدن جامعه از درون خواهد شد که نمونه اش آسیب های اجتماعی به خصوص آمار بالای طلاق در سطح جامعه است.

مشاور خانواده درباره جایگاه دستگاه های فرهنگی در افزایش فرهنگ حجاب و عفت در جامعه گفت: یکی از علل توفیق نیافتن دستگاه های فرهنگی در زمینه حجاب در سطح جامعه، موازی کاری است و اگر این ارگان ها و مسؤولا یک صدا و هم هدف و دلسوزانه و با کارهای پرمحتوا وارد میدان شوند، قطعاً نتایج مثبتی خواهد داشت.

وی درباره نقش حوزه های علمیه نیز افزود: کار اصلی حوزه ها در این زمینه اعتقاد سازی و فرهنگ سازی در دراز مدت بر روی افکار و اعتقادات است و تا زمانی که افکار و اعتقادات فرد در مسیر صحیحی قرار نگیرد، نمی توانیم در دیگر زمینه ها موفق باشیم و در کوتاه مدت نیز در هفته حجاب، می توانیم با برنامه های متنوع این فرهنگ را در جامعه نهادینه کنیم.  

وی در ادامه ضمن تشریح مهم ترین برنامه های مدرسه علمیه خواهران زهراییه نجف آباد در هفته حجاب و عفاف تصریح نمود: به مناسبت هفته حجاب و عفاف، طرحی با عنوان "با حجاب، وقار و زیبایی را تجربه کنید" در محلی که به عنوان مرکز مشاوره در مرکز بازار تعبیه شده است، با فراهم کردن یک سری روسری های متنوع و چادر، از خانم های بدحجاب دعوت می شد تا با پوشیدن آنها از حجاب کامل خود، عکسی تهیه و به صورت مشاوره ای با آنها درباره حجاب صحبت شد.