کد مطلب: 44888 تعداد بازدید: ۲۲۹

برگزاری جلسه هماهنگی همایش بزرگداشت بانو مجتهده امین ره و شهیده بنت الهدی صدر در مدیریت حوزه علمیه خواهران استان اصفهان

یکشنبه ۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۸:۲۱
جلسه هماهنگی همایش بزرگداشت بانو مجتهده امین ره و شهیده بنت الهدی صدر در مدیریت حوزه علمیه خواهران استان اصفهان برگزار شد.

جلسه هماهنگی جهت برگزاری همایش بزرگداشت بانو مجتهده امین (ره) و شهیده بنت الهدی صدر با حضور حجت الاسلام و المسلمین حصاری «معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران کشور»، حجت الاسلام و المسلمین سید مهدی ابطحی «مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان»، آقای مهدی کمالی دهقان «کارشناس مجامع و مراسم مرکز مدیریت»، حجت الاسلام والمسلمین حبیب رضا ارزانی«مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان»، حجت‌الاسلام و المسلمین علی اکبر صافی اصفهانی «رئیس مؤسسه آموزش عالی حوزوی علامه مجلسی و معاون آموزش دفتر تبلیغات اسلامی»، دکتر پور شمس «مترجم کتاب نفحات الرحمانیه بانو مجتهده امین(ره)» و خانم ها مریم الهی پور«کارشناس ارتباطات مرکز مدیریت حوزه های علمیه »، سیده صدیقه حجازی «مدیر کل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و اتباطات اسلامی» ، مریم رادمان «سرپرست اداره فرهنگی اداره کل زنان»، صدیقه بهشتی «معاون فرهنگی مدیریت حوزه علمیه خواهران اصفهان» و خانم منانی «عضو موسسه در آسمان امین، بر بال همایونی» برگزار شد.

در این نشست مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان و میهمانان به بیان فعالیت های صورت گرفته و ارائه نقطه نظرات و پیشنهادات خود برای هر چه بهتر برگزار شدن همایش بزرگداشت بانو مجتهده امین (ره) و شهیده بنت الهدی صدر پرداختند.

حجت الاسلام و المسلمین ابطحی ضمن خیر مقدم به میهمانان در سخنانی اظهار داشت این مدیریت از زمان اعلام برگزاری همایش بزرگداشت بانو مجتهده امین (ره) و شهیده بنت الهدی صدر با جدیت وارد مسئله شد و در این مدت مستندات موثری را جمع آوری نموده است.

وی افزود: مستندی از تخت فولاد اصفهان و فیلمی هم از جشنواره عمار در این زمینه گرفته شده است.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان اصفهان با اشاره به برخی از تالیفات بانو مجتهده امین (ره) گفت: کتاب معاد، اخلاق، تفسیر، اربعین الهاشمیه و کتاب هایی پیرامون شخصیت و سیره علمی و عملی بانو مجتهده امین (ره) با عنوان بانوی ایرانی، فریده عصر تهیه شده است.

وی خاطر نشان کرد: پیگیر دریافت مستندی با عنوان حدیث سرو از صدا و سیمای مرکز اصفهان هستیم که در این مستند آیات عظام  آیت الله جوادی عاملی، آیت الله محمد ابراهیم جناتی   آیت الله سید حسین خادمی،حضرت آیت الله سید حسن امامیبه بیان شخصیت این بانوی مجتهده می پردازند.

حجت الاسلام و المسلمین ابطحی با اشاره به مجموعه ی سیره و شخصیت، تالیفات و فعالیت های سیاسی شهیده بنت الهدی صدر که توسط موسسه امام موسی صدر تهیه شده است گفت: هماهنگی های لازم جهت دریافت این مجموعه با موسسه امام موسی صدر در تهران توسط این مدیریت صورت گرفته است.

حجت الاسلام و المسلمین حصاری در ادامه این جلسه ضمن ارائه پیشنهاداتی گفت: برای برگزاری همایش بزرگداشت می توان در دو بخش محتوایی برنامه ریزی نمود بخش اول با دعوت از دو سخنران مطرح و مسلط که بتوانند به طور موثر در مورد ابعاد علمی بانو مجتهده امین(ره) به ارائه بحث بپردازند و بخش دیگر ارائه و قرائت دو مقاله گزارش تحلیلی محتوای آثار ایشان تا بتوان با توجه به سنگینی مباحث و ادبیات تالیفات ایشان عمق و غنای علمی بانو مجتهده امین(ره) برای مخاطب حال مشخص گردد.

معاون پژوهش مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران کشور خاطر نشان کرد: به جهت سنگین بودن ادبیات و مباحث کتب بانو مجتهده امین باید آثار ایشان برای مخاطب امروزی بازآفرینی شود.

وی همچنین به برنامه های اجرایی در حاشیه برگزاری کنگره اشاره نمود و گفت: از جمله پخش کلیپ بین برنامه، برگزاری نمایشگاه آثار بانو مجتهده امین(ره) و  پخش مصاحبه های علماء و مراجع در مورد شخصیت بانو مجتهده امین(ره) از شبکه های مختلف صدا و سیما همزمان با برگزاری کنگره نکوداشت می توان در حاشیه برگزاری کنگره اجرا نمود.

وی افزود: سازمان یا مجموعه ای در اصفهان به عنوان مجری برگزاری پیش نشست همایش بزرگداشت بانو مجتهده امین (ره) و شهیده بنت الهدی صدر تعیین گردد.

 حجت الاسلام والمسلمین ارزانیدر ادامه جلسه با اشاره به شخصیت بانو مجتهده امین(ره) ایشان را شخصیتی هویت بخش برای فرهنگ اصفهان معرفی کرد و گفت: برگزاری همایش ایشان باید با برنامه ریزی دقیق و در خور شخصیت این بانو انجام  پذیرد.

 

وی یکی از کارهای شاخص برای ارائه در همایش بزرگداشت بانو مجتهده امین(ره)  را بازآفرینی مجموعه آثار ایشان دانست و گفت: بازآفرینی مجموعه آثار بانو مجتهده امین (ره) به زبان ساده و روان به سبک جدید برای مخاطب امروز یک کار ارزشمند و فاخر خواهد بود.

 

خانم الهی پور با اشاره به جلسات برگزار شده در مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران گفت: با توجه به جلساتی که با حجت الاسلام و المسلمین جمشیدی مدیر حوزه های علمیه خواهران کشور برگزار شده است بخش محتوایی برگزاری همایش بزرگداشت بانو مجتهده امین (ره) به مرکز مدیریت واگذار شده است که کمیته علمی در معاونت پژوهش تشکیل شده است.

وی برنامه های بخش روابط عمومی و امور بین الملل مرکز را تبلیغات و تهیه مستندی پیرامون شخصیت بانو مجتهده امین(ره) با مصاحبه از علماء و مراجع عنوان نمود.

خانم حجازی در ادامه جلسه با بیان اینکه بانو مجتهده امین (ره) خواستگاه اصلی حوزه است و حوزه باید به معرفی شخصیت ابن بانوی مجتهده بپردازد گفت: سازمان فرهنگ و اتباطات اسلامی پلی است برای معرفی این شخصیت در خارج از مرزهای کشور و معرفی ایشان در کشور های دیگر از جمله کشور عراق.

وی افزود : برای برگزاری این همایش بزرگداشت باید از سازمان ها و دستگاه های مختلف اعم از دولتی و غیر دولتی استفاده نمود .

مدیر کل امور زنان و خانواده سازمان فرهنگ و اتباطات اسلامی با بیان اینکه بخش محتوایی برگزاری همایش بزرگداشت بانو مجتهده امین(ره) به مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران واگذار شده است گفت: دانشگاه بغداد و حوزه علمیه نجف برای برگزاری همایش بزرگداشت بانو مجتهده امین (ره) و شهیده بنت الهدی صدر در شهر عراق اعلام آمادگی نموده اند.

 حجت‌الاسلام و المسلمین صافی اصفهانی در ادامه به بیان فعالیت های دفتر تبلیغات اسلامی در زمینه معرفی بانو مجتهده امین(ره)  پرداخت و گفت: کتاب فریده عصر در مورد شخصیت بانو امین توسط دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان گردآوری شده است.

وی افزود: نرم افزار بانوی ایرانی با موضوع سیره علمی و عملی عالمه عارفه بانو مجتهده امین(ره) دارای بیش از 4000 عنوان درباره بانوان و دختران و معرفی بانو مجتهده امین(ره)، مجموعه تالیفات و مستندهایی از ایشان و چهار مقاله توسط طلاب موسسه مجتهده امین(ره) تهیه شده است.

لازم به ذکر است : پیش نکوداشت بانو مجتهده امین (ره) و شهیده بنت الهدی صدر مهرماه سال جاری در اصفهان و کنگره بزرگداشت در در دو هفته ی اول آذرماه در کشور عراق برگزار خواهد شد.