کد مطلب: 44699 تعداد بازدید: ۱۷۵

در مدرسه علمیه فاطمه الزهرا س اصفهان مطرح شد:

یکی از گزینه های موفقیت در امر دوست یابی و تعامل با دیگرانیادگیری مهارت های ارتباطی است.

چهارشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۴:۵۴

  حجت الاسلام روح الله صادقی استاد مرکز مشاوره در جمع مبلغین و دانش آموختگان مدرسه علمیه فاطمه الزهراء(س) اصفهان گفت: اولین گام در ایجاد ارتباط مؤثر، تغییر دید و نگرش به بندگان خداست.

وی افزود: ارتباط مؤثر یک فرآیند دو سویه است که شامل ارسال و دریافت کامل پیام مخاطب می شود و چنانچه در یکی از امور ارسال و یا دریافت پیام دچار نقص شویم زمینه ساز بروز سوءتفاهم شده و ارتباط را دچار اختلال می کند.

وی در ادامه به چند اصل برای ارتباط خوب و موثر اشاره نمود و گفت: انسان در هر شرایطی حتی در گوشه گیری هم با دیگران در ارتباط می باشد و رفتارش در دیگران اثرگذار خواهد بود.

وی بخش عمده ارتباط  را ‌پیام های غیر کلامی دانست و گفت: پیام های کلامی و غیر کلامی اگر با هم هماهنگ نباشند مشکل ساز می شوند.

 حجت الاسلام صادقی سبک های ارتباط با دیگران را سبک سرزنش گر،حسابگر، سازشگر و همتراز دانست و گفت: بهترین سبک، سبک همتراز می باشد،این نوع رفتار سه سبک دیگر را در زمان های مناسب از خود بروز می دهد و بهترین گزینه برای ارتباط با دیگران می باشد.

وی افزود: زیبا گفتن، استفاده از کلمه من بجای تو، عادت به نرم گویی، اهمیت شروع ارتباط، قبول اشتباهات و عذر خواهی، فکر قبل از صحبت، اصل احترام و ادب، زیر سوال بردن رفتار نه شخصیت، شوخ طبعی، صداقت، عدم پرگویی و صحبت یک طرفه،‌ گفتگو در مورد مسائل مورد علاقه طرف مقابل، زبان قدردانی وتشکر از اصول گفتگوی سازنده می باشند.

حجت الاسلام صادقی در پایان به ویژگی های خوب گوش دادن حرف طرف مقابل اشاره نمود و گفت: تماس چشمی مناسب، عدم قطع کلام، تأثیرکلام، انعکاس احساس و محتوا و سوالات بجا و متفاوت و تمرکز حواس، نمونه ای از این ویژگی ها می باشند.