کد مطلب: 44514 تعداد بازدید: ۲۴۲

روانشناس و استاد دانشگاه تهران:

یک اصل و شاخص تربیتی برای داشتن زندگی آرام، شاد و خدایی داشتن ارتباط روحی و معنوی بالای پدر، مادر و فرزند

شنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۴:۲۸
مراسم ضیافت افطاری با حضور طلاب و خانواده هایشان در دو بخش جداگانه ویژه طلاب مجرد و متاهل با سخنرانی "حجت الاسلام والمسلمین محمد اسماعیلی مبارکه، روانشناس و استاد دانشگاه تهران "در مدرسه علمیه الزهراء (س) نطنز برگزار گردید .

حجت الاسلام والمسلمین اسماعیلی در بخش اول این نشست در جمع طلاب مجرد، امید در زندگی انسان را به بال پرواز پرندگان تشبیه نمود و گفت: از جمله راههای افزایش امید در زندگی توجه به نعمت ها و داده های خداوند می باشد که اگر به نداشته ها فکر کنیم دچار یاس شده و خستگی در ما ایجاد می شود .

حجت الاسلام والمسلمین اسماعیلی شرایط لازم جهت یک ازدواج موفق را عدول از برخی معیارها، افزایش شایستگی های خویش، از بین بردن نقاط ضعف، افزایش معاشرت اجتماعی و توکل و درخواست واقعی از خداوند متعال عنوان کرد.

وی در بخش دیگری از این نشست در جمع طلاب متاهل و خانواده هایشان به مسائل جاهلیت زمان عرب اشاره نمود و گفت: در عربستان فرزندکشی مرسوم بوده است و به بانوان احترام نمی گذاشتند اما با بعثت پیامبر اکرم(ص) زن از نظر اسلام زیباترین وعزیزترین موجودات جهان گردید.

حجت الاسلام والمسلمین اسماعیلیدر ادامه با اشاره به تفسیر علامه طباطبایی از آیه 21 سوره روم بیان کرد: قیمت و ارزش زن  و مرد به اندازه آرامش و دوستی بین ایشان می باشد که خود یکی از اسرار آفرینش است و پیامبر اکرم (ص) فرمودند: زن را محترم نمی شمارد مگر مردی کریم  و در حدیثی دیگر آمده است هرکس با خانواده نیک رفتار کند خداوند عمر او را طولانی، ایمان و معنویت را در وجود او تقویت و رزق و روزیش زا زیاد می نماید.

وی با بیان اینکه فرزندان آیینه تمام نمای وجود پدر و مادر هستند تصریح کرد: اگر زن از شوهر اطاعت کند فرزندان خود به خود اطاعت از خدا را می آموزند و ولایت خدا را در می یابند و نتیجه این مهم احترام به ارزش ها توسط فرزندان می باشد همانگونه که اگر پدر و مادر نماز اول وقت بخوانند فرزندان نظم را می آموزند.

حجت الاسلام والمسلمین اسماعیلی در ادامه اظهار نمود: نقش پدر و مادر در زندگی مکمل و متمم یکدیگر می باشد و اگر باهم و برای هم باشند شاید بتوانند درست تربیت کنند و جلوی دشمن بایستند.

وی افزود: در تربیت فرزند اگر بین حرف و عمل تضاد ایجاد شد حساسیت فرزندان نسبت به شنیده ها از بین می رود و حرف پدر و مادر اهمیت داده نمی شود و اولین فاجعه در تربیت فرزند رخ می دهد . همچنین فرزندان خودشان را با کسانی که به نوعی چهره نفاق دارند همانند سازی می کنند و نمی تواند با پدر و مادر هماهنگ شوند و در نتیجه فرزند هیچ گاه به الگوی مناسب دسترسی پیدا نمی کند .

حجت الاسلام والمسلمین اسماعیلیخاطر نشان کرد: برای داشتن زندگی آرام، شاد و خدایی یک اصل و شاخص تربیتی مهم این است که پدر، مادر و فرزند از ارتباط روحی و معنوی بالایی برخوردار باشند و داد و ستد عاطفی به صورت کلامی، قلبی و عملی در بین آنها مشاهده شود .

وی تصریح نمود: برای اینکه زن و شوهر بتوانند در زندگی همدیگر را درک کنند باید خود را جای شخص مقابل قرار دهند، مشترکات بین خود را مد نظر قرار دهند، عوامل شرح صدر را ایجاد کنند، تمرین و تکرار برای صبور شدن داشته باشند و صبر از خداوند متعال طلب کنند.