کد مطلب: 43420 تعداد بازدید: ۲۳۳

برگزاری نشست اخلاقی مدرسه علمیه اهل البیت ع ملک شهر

خدا تکیه گاه انسان

شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۵۲:۴۹
نشست اخلاقی با حضور اساتید، کادر و طلاب در مدرسه علمیه اهل البیت ع ملک شهر برگزار شد.

حجت الاسلام علی صغیرا در این نشست گفت: نشاط یعنی اینکه انسان در زندگی احساس رضایت مندی بکند و خود را سعادتمند ببیند هم در دنیا هم در آخرت و از سلامت روانی هم برخوردار باشد.

وی افزود: عمده ترین موانع نشاط ؛ افسردگی، اضطراب و اختلالات روانی است. ویکی از عوامل نشاط این است که انسان ذکر خدا داشته باشد " ألا بذکر الله تطمئن القلوب " 

حجت الاسلام صغیرا دومین عامل را توکل بر خدا دانست و گفت: انسان باید تکیه گاه خود را خدا قرار دهد .

وی با بیان اینکه باید در زندگی به دنبال رضای الهی باشیم گفت: اگر انسان بفهمد که آنچه از دوست رسد نیکو است راحت تر با مشکلات کنار می آید. امتحانات در زندگی افراد متفاوت است مثلا آسیه با همسرش فرعون آزمایش می شود، دیگری با بچه اش یا با بیماری ..

حجت الاسلام صغیرا ابراز داشت: امید به آینده، نشاط آور است، انسان امیدوار همیشه در حال حرکت است . بدانید اگر امید کسی را گرفتید مرگ او را فراهم ساخته اید.

خداوند در قرآن می فرمایند: إنّ مع العسر یسراً ، به همراه هر سختی ،آسانی است.

وی عامل دیگر نشاط را هدفمندی در زندگی دانست و گفت: انسان هدفمند سرگردان نیست ، هر قدمی که بر می دارد به مقصد نزدیک تر می شود. مقصود همه ما در زندگی خدا است اگر چه مقصد متفاوت باشد. شخصی آمد نزد رسول الله (ص) و پرسید حساب رسی روز قیامت با کیست ؟ حضرت فرمودند با خدا. خوشحال شد و رفت ! اصحاب دلیل خوشحالی او را جویا شدند حضرت فرمودند: با کریمان کارها دشوار نیست.

حجت الاسلام صغیرا ادامه داد: خیلی از ما با نماز، اعتکاف یا کتاب مأنوسیم و در آن حالات از خدا غافلیم. ولی فقط خدا است که ما را به خاطر خودمان می خواهد برعکس اطرافیان. هر چه شما را از یاد خدا غافل کند سوار شما می شود.

وی صداقت و راستی را هم نشاط آور خواند و گفت: کسی که راست بگوید نجات می یابد.

حجت الاسلام علی صغیرا بیان داشت: بیکار نبودن باعث نشاط می شود، حتی اگر نشسته اید ذکر الهی را بگویید و توجه به خدا باشد .

وی گفت: واقع نگر بودن هم موجب نشاط و معرفت است، امام علی (ع) فرمودند: عاقل کسی است که خوب و بد را تشخیص دهد.

حجت الاسلام صغیرا گفت: صله رحم ،خدمت به خلق ،  توسل به ائمه (ع) موجب آرامش و نشاط است.