کد مطلب: 42535 تعداد بازدید: ۱۳۱

نشست اخلاقی با موضوع تهذیب نفس با حضور اساتید، کادر و طلاب در مدرسه علمیه الزهرا س فریدن برگزار شد.

جمعه ۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۰۰:۰۱:۵۸
استاد حوزه و دانشگاه گفت: طلاب باید برنامه ریزی صحیحی در زندگی برای تهذیب نفس داشته باشند و مبلغ و مروج دین باشند، نه اینکه ضد دین باشند، لذا باید در زندگی اهرم اخلاقی داشته باشیم تا ما را به سوی معنویت سوق دهد.
حجت الاسلام مالک اکبری، مبلغ، استاد حوزه و دانشگاه در این نشست گفت: طلاب باید برنامه ریزی صحیحی در زندگی برای تهذیب نفس داشته باشند و مبلغ و مروج دین باشند، نه اینکه ضد دین باشند، لذا باید در زندگی اهرم اخلاقی داشته باشیم تا ما را به سوی معنویت سوق دهد.

 

مبلغ حوزه در ادامه گفت: بنا به فرموده نبی مکرم اسلام سه گروه هستند که از مکر ابلیس ایمن می باشند، کسانی که دائم الذکرند و مداومت به اذکار الهی دارند، کسانی که گریه از ترس خدا دارند و عده ای که هنگام سحر استغفار می کنند.

 

وی تاکید کرد: امام موسی کاظم(ع) می فرمایند از ما نیست کسی که محاسبه نفس نکند و اگر محاسبه نفس کرد و پی برد که اعمال نیکش بیشتر است پس باید بیشتر از آن انجام دهد و اگر اعمال نیکش کمتر از گناهانش باشد باید استغفار و توبه نماید.

 

استاد حوزه و دانشگاه گفت: دو نوع نعمت داریم، یک نوع آن ظاهری است و نوع دیگر باطنی می باشد و اما نعمت ظاهری آن است که همیشه آن را می بینیم اما نسبت به آن بی تفاوت هستیم مانند نعمت بینایی، شنوایی و نعمت باطنی آن نعمتی است که کمتر مورد توجه می باشد مانند قرار گرفتن در مسیر هدایت، لذا خداوند به خاطر دادن این نعمتها بر بندگان منتی نمی گذارد.

 

حجت الاسلام اکبری در پایان خاطر نشان کرد: خداوند بخاطر برخی از نعمتها بر بندگان منت نهاده از جمله در آیه (164 آل عمران) که یکی از آن نعمتها را بعثت نبی مکرم اسلام حضرت ختمی مرتبت(ص) بیان می کند و همچنین در آیه 5 سوره  قصص به خاطر نعمت وجود امام زمان(عج) نیز بر بندگان منت نهاده شده است، لذا باید هر لحظه شکرگزار  نعمت های خداوند باشیم.